/nginx/o/2024/02/05/15869852t1h959d.jpg)
Rahvatantsijad Eestimaa eri nurkadest kogunevad laupäeval, 10. veebruaril Kohtla-Nõmmele, kus kuueaastase pausi järel sünnib tuhamägede tantsupidu uuesti talvepilgari nime all.
Kaevandusmuuseumi territoorium on imeline koht, kus talvel ühiselt tantsida, kinnitas korraldaja, Kultuurikaevanduse juhatuse liige ja tantsujuht Imbi Tito.
Nii suur tantsuhuvi tuli aga tallegi üllatusena. Ida-Virumaalt osalevad kõik täiskasvanute rühmad alates Narvast Kiviõli ja Iisakuni. Kokku on end kirja pannud 82 kollektiivi ja maakondadest jääb ainsana esindamata Hiiumaa. See-eest Saaremaalt sõidab kohale kolm rühma.
"Mõtlesin, et kui tuleb 750 tantsijat, nagu on kunagi olnud, siis on väga hästi. Aga kui algul ei saanud kuidagi vedama, siis pärast ei saanud pidama. Ühel hetkel rohkem reklaami ei teinudki, sest kui õues mahume ära, siis õhtune simman tuleb ju kaevandusmuuseumi hoones," rääkis Imbi Tito.
Pidu algab maa-aluse rongkäiguga
Talvepilgar algab kell pool kaks maa-aluse rongkäigu ja tantsupeo tule süütamisega. Seejärel kogunevad tantsurühmad staadionile. Kokku tuleb esitamisele 21 eesti pärimus- ja seltskonnatantsu, mis on jõukohased igas eas. Kava on pannud kokku tantsuõpetaja Urve Kilk; päevajuhi rollis astub üles Märt Agu.
"Kuna äsja algas kultuuririkkuse aasta, on kaasatud ka kohalik ukraina kogukond Narvast, nemad näitavad vahepalana ühte oma tantsu," ütles Imbi Tito.
Algul ei saanud registreerimisega kuidagi vedama, pärast ei saanud pidama.
Imbi Tito
Publik on ikka ka oodatud ja kes külma ilmaga tantsides sooja ei saa, saab kuuma joogiga. Vahepeal võib end soojendada kaevandusmuuseumis käsitöölaadal.
Õues lustimisele järgneb kell kuus simman. Untsakad esinevad kaevandusmuuseumi rikastusvabriku neljanda korruse saalis, aga videoülekannet näeb ekraanilt ka esimesel ja teisel korrusel. Nii saavad simmanist osa kõik soovijad ja võivad seda nautida ka istudes. Tallinna ülikooli rahvatantsuansambel Soveldaja annab kontserdi esimesel korrusel.
Kohalikud lapsed tantsivad tervituseks
Kui talvine ühistantsimine on valdavalt täiskasvanute pärusmaa, siis oma etteaste teevad ka kohalikud lapsed. Et see kenasti välja tuleks, korraldas Imbi Tito reedel Kohtla-Nõmme koolis ööbimisega tantsulaagri.
"Meie kooli kaks rühma tantsivad tervituseks. Tahaks särada, kui üle üheksasaja tantsija sind kullipilguga vaatavad. Kuna proov on üks kord nädalas, siis seda on vähe. Sellised laagrid annavad palju rohkem tulemust ja oleme neid ka tantsupeo aastatel korraldanud. Lastel on suurem motivatsioon, kui saavad ka mängida ja koolis ööbida," selgitas ta.
Ida-Virumaa rahvakultuurispetsialist Anne Uttendorf tervitab talvise tantsupeo uuestisündi, sest Kohtla-Nõmme talvepilgar aitab tantsumaastikku rikastada nii pealtvaatajate kui ka tantsijate endi jaoks.
"Talvine periood on suhteliselt rahulik. Teeme küll žanripäevi, aga just ühist kokkutulemist ja tantsimist on vähe. Eesmärk on tantsimise populariseerimine ja ühise hingamise tekitamine. Teiseks saame kutsuda teisi endale külla."
Vana traditsiooni aitab üles äratada toetus, mida integratsiooni sihtasutus jagab Ida-Virumaa spordi- ja kultuuriüritustele.