Skip to footer
Saada vihje

VIDEO Kooliteatrite festivalil jagus nii pisaraid kui naeru

Teise koha pälvis Kohtla-Järve koolinoorte loomemaja teatri Šanss lõbus lugu "Tšempion".

Jõhvi kontserdimajas peetud Ida-Virumaa kooliteatrite festivalil sai kahe päevaga vaadata 23 etendust. Žürii kinnitas üksmeelselt, et nii suurel hulgal etenduste vaatamine ja hindamine ei väsitanud, vaid pakkus rohkelt rõõmu.

Kolmandat aastat žüriis ametis olnud pealinnast pärit elukutselise näitleja Roman Maksimuki sõnul tegi eriti suurt rõõmu see, et paljud kollektiivid panid end proovile uutes žanrites ning isegi eelmise aastaga võrreldes oli märgata suurt arengut.

"Paljud kollektiivide juhendajad pingutavad ja arendavad ka teatrit kui kunsti ning näha on professionaalset lähenemist − teater pole ju üksnes lõbus vaba aja veetmise koht. Näiteks Ida-Virumaa kutsehariduskeskuse trupi "Legend Narva neiust" oli peaaegu sõnadeta, kuid haarav etendus. Narva laste loomemaja teatristuudio 16. Komnata etenduses "Näitleja tütar" aga oli palju vodevilli elemente. Minu meelest saaks sellest isegi hea muusikali, kui selles oleks veel vähem sõnu ja rohkem muusikat. Lapsed on selleks võimelised!"

Tänavusel festivalil oli uudse vormina laval dokumentaalteater: Raili Tamme ja Maria Saveljeva lavastatud sõjateemaline etendus "Minu armas klass" Jõhvi gümnaasiumi õpilaste esituses tekitas kõigis rohkelt emotsioone. Näidendi aluseks oli võetud Ukrainast pärit gümnaasiumitüdruku lugu.

"Lapsed isegi mitte ei mänginud laval, vaid lihtsalt jutustasid: väga hästi, siiralt, emotsionaalselt," rääkis Roman Maksimuk. "Mõned kolleegid kartsid, et selline materjal võib noori näitlejaid psühholoogiliselt traumeerida, kuid mina nii ei arva − lapsed vaatavad toimuvale teisiti, nad ole ei sõjaga otseselt silmitsi olnud. Mulle tundus, et näitlejad olid olukorra enda sees väga hästi läbi analüüsinud. Aga võimalik, et kui sa tuled sellise materjaliga vaataja ette, siis võid talle haiget teha − see tekitaski emotsioone. Ei saa öelda, et see on halb, kuid veidi agressiivne, ning see tekitas küsimusi."

Emotsioone ei varjanud

Žüriis ametis olnud Eesti Vene teatri näitlejanna Jekaterina Kordas on väga emotsionaalne ega hoidnud etendusi vaadates emotsioone tagasi. "Ma ei oska. Kui on naljakas, siis naeran, ja kui kurb, siis nutan," sõnas ta.

Naljakaid hetki oli Kordase sõnul väga palju, eriti nooremate seas. "Väikesed lapsed on alati nii siirad ja liigutavad. Mulle tundus, et sel aastal olid kõik enam-vähem võrdsed ja ilusad ning näitlejameisterlikkuse tase oli kõigil tunduvalt kõrgem. Minule isiklikult on kõige olulisem näha, et lapsed ka ise laval olemist naudivad. Teatri JRG etendust "Meduus minu sees" vaadates pühkisin lausa pisaraid − see rääkis lapsepõlvesõprusest ning meenusid oma mälestused ... Iga kord imestan, kuidas lavastajad suudavad selliseid näidendeid leida ja neid niimoodi tõlgendada. Sel aastal meeldis mulle ka ilus kõne: nii vene- kui ka eestikeelsed näitlejad rääkisid nõnda, et jäin lausa huviga kuulama − ka see on pedagoogide suur teene."

Vanematest gruppidest tõi Kordas esile Ida-Virumaa kutsehariduskeskuse Narva trupi, kes on tema hinnangul professionaalses mõttes kõvasti kasvanud. Jõhvi gümnaasiumi etendust "Minu armas klass" aga nimetas ta tõeliseks šokiks.

"Mitte ainult sellepärast, et nad seadsid lavale dokumentaalmaterjali, andes seda edasi ausalt, elavalt ja teesklemata," kommenteeris ta. "Mõnede arvates on see materjal sellisele vanusele liiga tõsine, kuid mina arvan, et lapsed on tugevamad, kui me arvame. Me püüame neid kaitsta millegi halva ja hirmsa eest, ent kõige eest ju ei kaitse! Sageli alahindame nende vaimujõudu, aga noored on võimelised palju enamaks."

Kõrgeima punktisumma pani Jekaterina Kordas debütantidele − Anastassia Nikolajeva juhendatavale Jõhvi kultuuri- ja huvikeskuse teatrile.

"Ma pole varem midagi sellist näinud. Põhjarahvaste legendidel põhinevas lavastuses "Põhjamaine lugu" nägime mängu nii hääle kui ka kehaga − huvitav ja professionaalne lähenemine. See on pedagoogi suur teene, et ta on suutnud kõigest poole aastaga kokku panna sõbraliku ja asjahuvilise kollektiivi ning luua professionaalse lavastuse, kasutades kõiki näitlejameisterlikkuse võtteid. Seda ei juhtu sageli ning žürii otsustaski üksmeelselt võidu neile anda."

Kordas rõhutas, et tema kolmeaastane kogemus žüriiliikmena näitab, et Ida-Virumaa teatrielu on rikkalik ja mitmekülgne. Talle teeb rõõmu uute truppide ilmumine ja see, kui palju noori näitlejaid lavale tuleb.

"Imetlen pedagoogide armastavaid silmi," sõnas ta. "Teatrimaailm ei ole mitte lihtsalt tore võimalus vaba aega veeta, vaid ka emotsioonid ja sidemed, mis jäävad inimesega kogu eluks. Tahan öelda suure tänu pedagoogidele, kes lastele hea materjaliga heas õhkkonnas elutarkust õpetavad. Tore, et teatrikunst minu kodukandis Ida-Virumaal edasi elab."

Publik alt ei vedanud

Žürii alaline liige, Tuuleveski teatri direktor Valentina Fursova märkis, et sel aastal oli keskmises vanuserühmas ebatavaliselt palju osalejaid ja paljud neist olid kõvasti edasi arenenud.

"Mulle meeldisid väga Irina Parhomenko juhendatava Sillamäe huvi- ja noortekeskuse Ulei trupi Dream Theatre etendused," rääkis ta. "Viimased kaks aastat on nad näidanud professionaalset taset. Võin kiita peaaegu kõiki osalenud truppe. Vanemas vanuserühmas, kus tavaliselt on enim osalejaid ja tugevad täiskasvanute kollektiivid, oli tänavu kahjuks vähe osavõtjaid. Tänavu oli ka palju esietendusi, mis minu arvates ei ole festivali jaoks eriti hea − kui etendust on vähemalt paar korda publikule näidatud, siis tunnevad lapsed end konkursil vabamalt."

Festivali koordinaator Heli Vähk on rahul: kõik läks korda ja ära jäi vaid üks etendus − näitleja haigestumise tõttu. Tugevaid näitemänge oli palju ja publik ei vedanud samuti alt − kõik etendused ei olnud küll rahvarohked, ent kui saalis istub lisaks žüriile ka publik, valitseb laval hoopis teistsugune energia.

VÕITJAD JA ERIPREEMIA SAAJAD

1.-4. klass

Sillamäe huvi- ja noortekeskuse Ulei trupi Dream Theater "Кавалер ДЭ ЛЯ Мур-Мур" (juhendaja Irina Parhomenko)

Nemad esindavad Ida-Virumaad 24. ja 25. mail Sindis peetaval üleriigilisel festivalil.

Parim meesroll

Lev Olenin (Narva laste loomemaja teatristuudio 16. Komnata)

Parim naisroll

Kristina Kirillova (Narva-Jõesuu kool)

Eripreemia

Kirill Pavlov (Kohtla-Järve kultuurikeskuse teatristuudio Siilikesed) ning Narva-Jõesuu kooli noored näitlejad

5.-9. klass

Vaba Lava teatristuudio "Võõrandumine" (juhendajad Tiina Rumm ja Serafima Kolodkina)

Parim meesroll

Kerto Vinkler (Illuka kool)

Parim naisroll

Anastassia Mihhaltšuk (MTÜ Teater JRG)

Eripreemiad

Illuka kool, Kohtla-Järve koolinoorte loomemaja ning festivali noorim osaleja Triinu Pettai

10.-12. klass

Jõhvi kultuuri- ja huvikeskuse kollektiivi "Põhjamaine lugu" (juhendaja Anastassia Nikolajeva)

Parim meesroll

Aleksandr Ivanov (Narva laste loomemаja teatristuudio 16. Komnata)

Parim naisroll

Maria Saveljeva (Jõhvi kultuuri- ja huvikeskuse kollektiiv)

Keskmise ja vanema vanuserühma võitjad kaitsevad Ida-Virumaa au üleriigilisel festivalil, mis toimub 17.-19. maini Narvas. Festivalile läheb ka Sillamäe huvi- ja noortekeskuse Ulei trupi Dream Theater keskmises vanuserühmas 2. koha pälvinud lavastus "Kass Pro".

Kommentaarid
Tagasi üles