3. september 2015, 00:08
Uus koolimaja täitus tuleviku arhitektidest
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Eile alustas vastses Jõhvi gümnaasiumis õppetööd 355 tuleviku arhitekti, kelle ees on valla kogu maailm, ütles avaaktusel direktor Tarmo Valgepea. Noorte endi meeleolu kõikus optimismist kuni hirmuni, kas nad ootuste koormaga toime tulevad.
Gerly Triin Nõmmiste, kelle gümnasistielu algab vastvalminud riigigümnaasiumis, tunnistas, et astus 1. septembril koduuksest välja suure ootusärevusega. "Ootasin juba pool aastat uut kooli, jälgisin koduaknast, kuidas see kerkib. Arvan, et selles koolis tuleb hästi palju omavahelist suhtlemist. Siin on palju uusi nägusid, mis on ühtaegu nii põnev kui hirmutav."
Osa kooliperest trehvas ta juba Remnikul toimunud kolmepäevases tutvumislaagris, kus filmiti ka video, mida sai aktusel suurtel ekraanidel näha. Seal sõnastasid nii õpilased kui õpetajad, milliseks nad tahavad kujundada uue kooli kultuuri.
"Natukene pelgan iseseisvust ja liigset usaldust. Kahtlen, kas ma kannan selle välja," rääkis Nõmmiste, adudes, et ajad, kus õpetajad kohustustes näpuga järge ajavad ja neid meelde tuletavad, on möödas. "Nüüd pean ise hakkama saama."
Instituudi tunne
Soov, et õpilased oleksid iseseisvad ja võtaksid õppimises vastutuse, hirmutas veidi ka Juta Lensut. "Suur iseseisvus tuleb nii äkki, aga see on ainus uue kooliga seotud hirm. Õnneks on paljud õpetajad vanast koolist tuttavad," ütles Jõhvi neiu.
"Mul on tunne, et ma ei lähe mitte 11. klassi, vaid instituuti. Aga ma ei taha end veel täiskasvanuna tunda," muretses Konstantin Rudomjotov. Ksenia Hamdamova ja Aleksandra Lobova avaldasid, et neil on uue kooli suhtes rohkem hirme kui ootusi. "Uued õpetajad, programmid, maja..." loetlesid neiud. Samas loodavad nad sõlmida uusi tutvusi ja saada uusi teadmisi.
"Soovin, et meie kooli õpilane ei väriseks katsumuste ees, mis teda ootavad, vaid sukelduks sellesse kõigesse, pea ees," julgustas Jasper Käänik oma koolikaaslasi aktusel peetud kõnes. "Võtke kõike kui võimalust, millest kinni haarata, sest see on meie aeg ja koht!"
Rõõm pingutusest
Jõhvi gümnaasiumi direktor Tarmo Valgepea pöördus õpilaste poole sõnadega, et nad on tuleviku arhitektid, kellele on lahti kogu maailm.
"Seitsme miljardi inimesega on palju huvitavam suhelda kui seitsmesajaga. Aga selleks, et seitsme miljardiga suhelda, peate te pingutama − siis avanevad kõik uksed nii majadesse kui südamesse. Me kõik tahame olla teerajajad. Selle üks märksõna on muutunud õpikäsitlus ehk teisisõnu − mitte kellelgi ei ole õppimise ja pingutamise ajal igav ja higi ei jookse. Soovin, et te õpiksite tundma mõnu pingutamisest õppides, peret luues, üksteist aidates ja ühiskonda tagasi panustades."
Haridus- ja teadusminister Jürgen Ligi ütles videotervituses värskete riigigümnasistide poole pöördudes, et nende uus kooliaasta algab uues keskkonnas. "See on kindlasti ilusam ja mugavam kui eelmine, aga põhjus, miks me riigi poolt seda pakume, on ikkagi see, et haridus saaks kvaliteetsem ja teie elus hakkamasaamine oleks parem."
Lisaks Ida-Virumaa esimesele pääsukesele Jõhvi gümnaasiumile alustasid eile tegevust Pärnu Koidula gümnaasium, Tartu Tamme gümnaasium ja Võru gümnaasium. Kokku tegutseb Eestis juba üheksa riigigümnaasiumi ja neis õppivate noorte arv on uute koolide alustamisega kahekordistunud. Kõigil riigigümnaasiumidel on nüüdisaegsed ja omanäolised koolihooned.
Jõhvi gümnaasiumis on reaal-, humanitaar- ja sotsiaalsuund. Ainekavade olulisteks märksõnadeks on disain, ettevõtlikkus ning slaavi ja idamaade kultuur.
Uue gümnaasiumi 355 õpilasest on eesti ja vene õppekeelega noori umbes pooleks. Eesti õppekeelega gümnasistidele tagatakse eestikeelne ja vene õppekeelega noortele selline õppekava, kus 60 protsenti õppest on eesti keeles.
Uue kooli sisu loomisel on kutsutud appi Tallinna ülikool, täpsemalt selle haridusinnovatsiooni keskus ja kasvatusteaduste instituut. "Soovime disainida Tallinna ülikooli spetsialistide abil õppeainete ülese, võimalikult elulähedase, aga samas akadeemilise õpikeskkonna, mis aitaks noortel julgelt ja loovalt oma tulevikku kujundada," kirjeldas Valgepea koostöö tagamaid.
Lisaks on riigigümnaasium kirjutanud alla koostööleppele Eesti disainikeskusega, kelle abil lõimitakse õppetöösse disaini temaatika alates õpetajate koolitamisest kuni eraldi disaini kui õppeaine ning selle eri harude ja praktikateni välja.
Samuti on löödud käed kolme tööstusettevõttega − Eesti Energia, Viru Keemia Grupi ja OÜga Eastman Specialties −, et arendada koolis välja tugev reaal- ja loodusainete õppesuund ning tekitada tihe side reaalse eluga.