Kohtla-Järve gümnaasium toob oma viienda sünnipäeva puhul 23. novembril linna kultuurikeskuse lavale algupärase rokkooperi "Kohtla-Järve", mille muusika kirjutas helilooja ja muusik Siim Aimla ning libreto Neeme Kuningas, kes on toonud kümnetes ooperimajades üle maailma lavale üle saja ooperi.
VIDEO ja PILDIGALERII ⟩ Kohtla-Järve gümnaasium toob lavale rokkooperi
Neeme Kuningas, kes on Kohtla-Järve gümnaasiumi loomisest alates tegutsenud seal etenduskunstide õpetajana, nimetab ülejärgmisel laupäeval publiku ette toodavat etendust "hyperrealistlikuks syrrrokkooperiks". See tuleb sellest, et kuigi etendus, mille laulude sõnad kirjutas Aapo Ilves, käsitleb Kohtla-Järve lugu alates muinasajast kuni tänapäevani, ei ole tegu siiski ajaloolise kroonikaga, vaid kunstilise tõlgendusega sellest.
Laval nii profid kui gümnasistid
Laval saavad kokku viis erinevat ajastut ja viis paranovelli. "See on lugu linnast, kus on muret, valu, pisaraid, aga ka ilu, kodusust ja vaimsust," on kirjas etenduse tutvustuses.
Selle suurvormi toovad lavale kõrvuti Eesti tuntud muusikud ja lauljad, Kohtla-Järve gümnaasiumi segakoor, vokaalansambel, orkester ja projektbänd. Ühe lauluga üllatavad aga ka Kohtla-Järve Kirju-Mirju lasteaia laululapsed ja linnavolikogu opositsioonipoliitik Jaanek Pahka, kes olles punkbändi Alice Tisler laulja, toob lavale ka Kohtla-Järve 1980. aastate ehedat pungivaimu.
Kandvates osades on ooperisolistid Priit Volmer, René Soom, laulev näitleja Eduard Toman, noored muusikud Loora-Eliise Kaarelson ja Kauro Tafitšuk. Rokkooperis teeb kaasa ka tantsustuudio Viis Tähte, mille juhendaja Ainikki Seppar on ühtlasi etenduse koreograaf. Visuaalikunstnik on gümnaasiumi õppejõud Kati Jägel-Paal.
Margus Kappel: ma ei kahelnud hetkegi
Lavabändis mängib gümnaasiumi endiste ja praeguste õpilaste ning direktor Hendrik Aguri kõrval klahvpille Margus Kappel, kes on tuntud Eesti legendaarsetest bändidest Ruja ja Rock Hotel.
Läinud laupäeval gümnaasiumis toimunud suure proovi kaasa teinud Margus Kappel, kes praegu tegutseb Tallinnas Gustav Adolfi muusikakooli õpetajana, tunnistas, et ei kõhelnud hetkegi, kui Kohtla-Järve gümnaasiumi direktor Hendrik Agur teda kutsus. "Aguril on alati sellised huvitavad ettevõtmised. Kui ta mulle helistas, siis mõtlesin, et mis nüüd siis veel tuleb. Kui ta ütles, et plaanis on teha rokkooper "Kohtla-Järve", siis ma ütlesin kohe, et tulen. Idee on väga hea ja Siim Aimla muusika ka väga kihvt. Mulle meeldib seegi, et õpilased teevad ise ka suure osa sellest ära. Laval ei ole ainult sellised profikännud nagu mina," sõnas ta.
"Minu lemmik on kaevurite päeva laul," ütles Kappel esimese vaatuse lõpus kõlava estraadiliku laulu kohta, mille puhul ei imestaks, kui sellest saab tulevikus kaevurite päeva peo tunnuslugu. Samas on osa lugusid Kappeli sõnul ka kogenud pillimehele väga nõudlikud. "Aga noored kutid selles bändis panevad suurepäraselt ja mul on väga kerge nendega mängida. Üllatavalt valutult on seni läinud," tõdes ta.
Margus Kappeli pikas muusikukarjääris on "Kohtla-Järve" teine rokkooper, kus ta kaasa lööb. Esimene oli ligemale 45 aastat tagasi lavale tulnud Olav Ehala rokkooper "Johnny", kus Kappel tegi kaasa legendaarse Ruja koosseisus.
Seoses Kohtla-Järvega tuleb Kappelile esimesena meelde kunagine restoran Trilobiit, kus ta käis korduvalt söömas, kui Rock Hotel siin kandis esinemas oli. "Mõtlesin, et on ikka alles nimi restoranile pandud. Hea huumoriga, et kui toit on natuke noorem kui trilobiit, siis on väga hea."