E, 27.03.2023

Alutaguse vaimujuttude tuur: hirm kurja silma ees sunnib siiani kiidusõnadega koonerdama?

Sirle Sommer-Kalda
, ajakirjanik
Alutaguse vaimujuttude tuur: hirm kurja silma ees sunnib siiani kiidusõnadega koonerdama?
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Kui vaimujuttude tuuril osalejad on enda kaitsmiseks punase lõnga jupi ümber randme sidunud ja ravitilkadega südant turgutanud, juhatab Mari Oolberg nad vanasse muuseumimajja, kus ainsaks valgusallikaks on latern ja küünlad.
Kui vaimujuttude tuuril osalejad on enda kaitsmiseks punase lõnga jupi ümber randme sidunud ja ravitilkadega südant turgutanud, juhatab Mari Oolberg nad vanasse muuseumimajja, kus ainsaks valgusallikaks on latern ja küünlad. Foto: Matti Kämärä / Põhjarannik

Kui on huvi kuulda, mida Alutaguse vanarahvas uskus, tuleb minna muuseumisse pimedas. "Iga teema rääkimiseks on oma aeg ja vaimudest rääkimiseks on sobiv see aeg, mil päike on juba looja läinud," selgitab Iisaku muuseumi töötaja Merike Vaarmets, viies laternaga teed näidates poolteiseks tunniks hoopis teise maailma.

Peipsi öösöömingu ajaks välja kuulutatud vaimujuttude tuur algab kell üheksa õhtul muuseumi uues majas, kus saab end kõigepealt kosutada südant turgutavate tilkadega. "Keegi ei ehmata teid nagu õuduste toas, aga kuna räägitakse vaimulugusid ja vanas muuseumimajas toimuvad aeg-ajalt müstilised sündmused, võiks end natukene ette valmistada," pakub muuseumi juht Mari Oolberg.

Ta laseb ringi käia ka punasel lõngakeral, et igaüks saaks testida, kas kaitsemaagia toimib või mitte. "Punane lõng on maagiline, millega vanasti isegi raviti. Kui käsi või jalg valutas, seoti punane lõng ümber ja see aitas, vähemalt nii arvati. Teie valida on, kas tahate endale ühekordset kaitset või panete kolm tiiru ümber käe."

Märksõnad
Tagasi üles