"Millal Euroopa Jõhvi jõudis?" küsib giid Ivika Maidre, kui buss 9. mail oma nina Jõhvist välja keerab, et startida bussiekskursioonile, mille käigus kaeme Euroopa Liidu toetustega rajatud objekte Ida-Virumaal.
"Mina ütleks, et Euroopa jõudis meieni juba 13.-14. sajandil, kui tulid taanlastest ja sakslastest ristijad, kes tõid kaasa uued tavad ja kombed," annab ajaloolasest reisijuht ise vastuse.
Kui paavst soovis mõne aja pärast teada, kuidas selle kauge kolka inimesed on ristiusu vastu võtnud, pidi ta oma saadiku raportist lugema, et eestlased pole suurem asi katoliiklased.
"Jah, nad käivad pühapäeva hommikul kirikus, aga teate, mida nad pärast teevad? Lähevad oma pühasse hiide ja teevad seal oma vanu riitusi," kirjeldab Ivika Maidre raporti sisu. "Eestlane on kaval, rehepapp, ja kaks jumalat on ikka kindlam," pakub ta põhjuseks. "Katoliku kirikus on ju ladinakeelne missa ja ega maarahvas sellest aru saanud ega olnud kindel, kas aitab või ei aita. Ja kui uus jumal ei aita, siis äkki vana aitab!"
Sillamäele lähenedes jätkab Ivika Maidre eestlaste rehepapluse teemal.
"Täna räägime Euroopa päeva puhul ka rahast ja mul on Sillamäelt rääkida üks rahaga seotud lugu. 1870. aastatel said eestlased, kes olid piisavalt rikkad, loa endale mõisaid osta. Ja üks, kes ostis endale suurvalduse − rüütlimõisa Sillamäele −, oli Ontika talupoeg Tõnis Valk. Ta oli olnud suur piimamüüja, aga koorinud koore pealt ära ja müünud piima ikka täispiima hinnaga. Nii ta rikkaks sai. Mõisnikuna ütles ta aga eestlusest lahti ja muutis isegi oma nime Anton Waldmanniks. Puhas eurooplane!"