Donetski Vene-meelsed võimud palusid Narvalt abi

Ilja Smirnov
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Donetski uus juht Igor Martõnov saatis üle kogu maailma laiali kirjad abipalvega. Narva linnavalitsus otsustas, et ei asjata partnerlinna isehakanud võimudega.
Donetski uus juht Igor Martõnov saatis üle kogu maailma laiali kirjad abipalvega. Narva linnavalitsus otsustas, et ei asjata partnerlinna isehakanud võimudega. Foto: Ilja Smirnov

End tunnustamata rahvavabariigi osaks pidav Donetski linn palus oma sõpruslinnalt Narvalt viivitamatut abi, seades Narva võimud delikaatse valiku ette.

"Kutsume Teid ja kogu maailma üles pöörama tähelepanu kuritegudele, mida Ukraina võimud sooritavad Donetski Rahvavabariigi rahumeelsete elanike vastu! Rahvusvahelised õiguskaitseorganisatsioonid on loodud inimesi kaitsma, mitte vaikima, kui nende silme all Donbassis inimsusevastaseid kuritegusid sooritatakse. Donbassi ei ole veel keegi põlvili surunud ega suru ka!" kirjutas 23. jaanuaril oma läkituses Donetski linna administratsiooni uus juht Igor Martõnov.

Saadeti mööda maailma laiali

Selline pöördumine saadeti nii vene kui inglise keeles kõikidele Donetski sõpruslinnadele. Narva ja Donetski vahel on formaalselt mitte sõprus-, vaid partnerlussuhted. Kokku on Donetskil 13 sõpruslinna ja 10 partnerit maailma eri riikides.

Oma läkituses kirjeldas Martõnov põhjalikult kahju, mida sõjategevus kaevurite linnale on tekitanud: "Viimase nädala jooksul hukkus Ukraina karistussalklaste rünnakute tagajärjel 27 tsiviilisikut, 71 inimest sai haavata, hävis 105 elumaja, 3 haiglat, 2 lasteaeda ja 3 kooli. Sõjategevuse algusest saati on kahjustatud 2367 elumaja."

"Meile ei jäeta muud võimalust kui surra, alistumata Ukraina võimudele, või asuda üksmeelselt enda ning oma naiste, laste ja vanurite elu kaitsele. Me eelistame võidelda," kirjutab Martõnov.

Ukraina-meelne võim on kukutatud

Igor Martõnovi kiri on vormistatud Donetski rahvavabariigi kahe peaga kotkaga blanketile, kus isegi elektroonilised aadressid ei näita linna kuuluvust Ukrainale. Peale selle on nimetatud kirja Narva linnavalitsusele edastanud "Donetski linna administratsiooni noorsoo, turismi ja rahvusvaheliste suhete valitsus" ning kiri on saadetud Venemaa internetifirma Mail.ru elektronposti aadressilt.

Donetski linnapea Aleksandr Lukjantšenko veebileht, kus on kirjas ka linna kuuluvus Ukrainale, on võrgus endiselt kättesaadav, kuid seda pole sügisest saati uuendatud.

Lukjantšenko enda saatus ei ole päris selge, ent Ukraina võrguajakirjandusest võib lugeda, et nii tema kui ka ta kolleegid isehakanud rahvavabariigi omavalitsustes on ametist tagandatud. Lukjantšenko on Donetskist ära sõitnud ning ilmutanud end Kiievis.

Narva tegi valiku

Narva linnakantselei välissuhete nõunik Vjatšeslav Konovalov teatas Põhjarannikule, et Donetskist saadetud kirja arutati Narva linnapeaga ning tuleb tunnistada, et olukord on delikaatne.

"Ametlikud suhted olid meil sõlmitud Ukraina koosseisu kuulunud Donetski linnaga, praegust moodustist − Donetski rahvavabariiki − ei ole aga riiklikult tunnustatud, seepärast ei ole meil volitusi nendega kontakte luua. Mis puudutab seal elavaid inimesi, siis nendele peab mõtlema küll, kuid midagi saab ette võtta vaid kodanikualgatuse raames: koguda raha, annetusi jne," kommenteeris Konovalov.

Narva linnapea Eduard East märkis, et ei kujuta ette, kuidas saaks Narva Donetski omavalitsust praeguses olukorras aidata.

Narva ja Donetski esindajate viimased vastastikused visiidid leidsid aset 2013. aastal, seejärel peeti 2014. aasta sügiseni kirjavahetust ja tehti telefonikõnesid.

Vjatšeslav Konovalov täpsustas eile, et Narva tihedad sidemed Donetskiga, eriti Kirovi rajooniga, on praeguseks tegelikult hääbunud. Endised ametiisikud vallandati Ukraina presidendi Petro Porošenko käsul.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles