T, 21.03.2023

Eesti rahvusmeeskoor rabab kolmveerandtunnise Tormisega

Põhjarannik
Eesti rahvusmeeskoor rabab kolmveerandtunnise Tormisega
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Eesti rahvusmeeskoori sügiskontsert on pühendatud kahe silmapaistva Eesti koorihelilooja loomingule.
Eesti rahvusmeeskoori sügiskontsert on pühendatud kahe silmapaistva Eesti koorihelilooja loomingule. Foto: Jaan Krivel

Reedel, 16. oktoobril kuuleb Jõhvi kontserdimajas Eesti rahvusmeeskoori, kelle sügiskontsert on pühendatud kahe silmapaistva Eesti koorihelilooja Veljo Tormise ja Tõnu Kõrvitsa loomingule.

Eesti rahvusmeeskoori tänavuste sügiskontsertide keskmes on Veljo Tormise haruharva esitatav koorioopus ""Kalevala" seitsmeteistkümnes runo" ja Eesti ühe mängituma helilooja Tõnu Kõrvitsa uudisteose "Kuu triptühhon" esmaesitus.

Kontserdi esimeses pooles tulevad esitusele Tõnu Kõrvitsa teosed, mis kõik kirjutatud rahvusmeeskoorile. Üks nendest, tänavu valminud "Kuu triptühhon" on helilooja ja Eesti Kontserdi ühine kingitus Eesti rahvusmeeskoorile 75. sünnipäeva puhul, teksti kirjutas Doris Kareva.

Kontserdi teises pooles kõlab Veljo Tormise ""Kalevala" 17. runo", millel on helilooja loomingus ainulaadne positsioon. Teos on üheosaline, kuid kestab sellest hoolimata ligi kolmveerand tundi. "Teist nii massiivset üheosalist vormi Tormise kooriloomingust ei leia ning oma spetsiifilisuse, mastaapsuse ja ka komplitseerituse tõttu kuuleb seda elavas esituses haruharva," ütles rahvusmeeskoori dirigent Mikk Üleoja.

Tormis kirjutas selle rahvusmeeskoorile 1985. aastal ning ehkki teose pikkus ja keerukus mõjus esmapilgul koorile paraja šokina, esitati seda toona edukalt nii Eestis kui ka Soomes. Viimati kõlas oopus 2007. aastal Tormise viieosalise plaaditsükli "Visions" esitluskontsertidel. "Kasutage võimalust ja saage seekordsest ettekandest osa," kutsus Üleoja publikut Jõhvi, Tallinna, Tartu ja Pärnu kontserdile.

Eesti Kontsert palub kontserdile tulles desinfitseerida käsi, hoida distantsi ja kanda võimaluse korral maski ning haigena jääda koju. 

Märksõnad
Tagasi üles