Saada vihje

Seiklusmeister Imre Poom: "Karjäärisafari on pikalt lihvitud teemant, mis töötab siiani väga hästi"

Kuigi talvel on tööl kõige vaiksem aeg, meeldib Imrele lumi kohe väga. Aidu karjääris läheb elu täispööretel käima aprillist. Foto: Matti Kämärä / Põhjarannik

Eesti vanemaid seiklusfirmasid Adrenaator Grupp lubab seiklust täispööretel. Adrenaatori hing Imre Poom tunnistab siiski, et seiklused muutuvad kõigile aina jõukohasemaks. Sama nime − "Kõigile jõukohane" − kannab ka üks seiklusmatk. Loomulikult leiab seikluste menüüst selliseidki, mis rohkem proovile panevad.

Mis on kolm laksu korraga koos ampsuga, mida koos kaevandusmuuseumiga turismiklastri talveseikluse kampaanias pakute?

See on kolm korda poolteist tundi tegevust, mis algab muuseumi hoovilt seiklusmatkaga, kus tuleb leida karjääris üles safariauto. Seejärel karjäärisafari, mis toob safariautoga tagasi kaevandusmuuseumisse, kus minnakse maa alla. Kolmele laksule lisandub amps maa all kaevuri sööklas või matka lõpus piknikuna. Sõltuvalt sellest, kuidas klient otsustab.

Adrenaator saabki talvel teha kaht asja: seiklusmatka ja safarit. Meie praegune leivanumber ongi matk, mis lõpeb piknikuga lõkke ääres − looduses liikudes ja sihtpunkti jõudes sobivad supp ja pirukas imehästi. Talv on meile siiski kõige vaiksem aeg.

Millal elu täispööretel käima läheb?

Aprilli teises pooles. Kevade tõmbavad hooga käima just kooligrupid. Meil on väga palju õpetajatest püsikliente, kes on korra käinud ja tulevad juba järgmiste klassidega tagasi.

Niipea kui jää läheb, tulevad seiklusmatkale ja safarile juurde kanuu- ja kaatrimatkad. Sügisel teeme neid ka nii kaua, kui vähegi kannatab. Eelmisel hooajal olid viimased kaatrimatkad, kui vesi veel vedel oli.

Etti Kagarov.
Etti Kagarov. Foto: Matti Kämärä / Põhjarannik

Koostöö partneritega läheb aina ülesmäge

Eesti kaevandusmuuseumi juht Etti Kagarov kiidab Imre Poomi kui väga head kootööpartnerit.

"Imre on väga loominguline ja kui on vaja mingile ühisele ideele või projektile pealkirja välja mõelda, siis temalt tuleb nagu varrukast häid mõtteid. Üks täiendab teist, meil on ka ühine müügikeskkond."

Adrenaatoril on hea koostöö veel Alutaguse matkaklubi, Karukella puhkemaja, Aidu veemaa, Mäetaguse ja Toila spaahotelli ning Tuliveega. "Oluline on, et partnerid on hakanud meid usaldama ja välja pakkuma. Just need, kes saavad aru, et inimeste tagasiside on hea. Koostöö läheb järjest ülesmäge," rõõmustab Imre Poom.

Näiteks Karukella puhkemaja ja Adrenaator Grupi ühine seikluslik peatuulutamise pakett adrenaliinirohke kaatrisõiduga Aidu kanalis ja sellele järgneva puhkusega Karukella puhkemajas võitis mõne aasta eest parima uue seikluse konkursil rahva lemmiku tiitli.

Möödunud sügisel katsetasid uut lähenemist, kus mitmel laupäeval said kaatrimatkale ja karjäärisafarile tulla ka üksikkülastajad. Kas plaanid sellega jätkata?

See on tegelikult järgmise hooaja kõige suurem väljakutse. Plaanin igal laupäeval juunist septembri lõpuni pakkuda kell 11 karjäärisafarit ja kell 13 kaatrimatka, millega saab ka üksi, kahekesi või väikese seltskonnaga liituda, kui Fienta keskkonnas pilet osta.

Gruppe on ju hulga mugavam vastu võtta.

Loomulikult on mugavam, aga nii palju on üksikküsijaid. Mõtleme ka klastripartneritele, kelle juurde on paljud tulnud peredega puhkama ja kes ei saa gruppi kokku. Kui partnerid hakkavad välja reklaamima, et laupäeviti saab kindla peale teha ägedat asja, siis usun, et see läheb käima. Algus on kindlasti raske, nagu iga asjaga, aga mina olen optimist.

Arvatavasti pole kõik kohalikudki veel Aidusse jalga tõstnud.

Just nimelt, ka kohalikud alles avastavad. Detsembris käisid Maidla kooli õpetajad, kes olid Aidus esimest korda. Kohalikel on ka seda suhtumist, et mis siin enam üllatab. Meil on karjäärist ja tööstusest mõnes mõttes tüdimus ja sellepärast ei tuldagi.

Ütle vähemalt üks hea põhjus, miks ka kohalikud võiksid Aidusse tulla ja ennast üllatada lasta.

Et kõike seda teise nurga alt näha. Nüüd on Aidus ka väike RMK matkarada, kas või sellest alustada. Aidus on suhteliselt väikesel maa-alal väga suur valik ja kõik vesised vaated lisavad vürtsi.

Talvine karjäärisafari on omamoodi lummav.
Talvine karjäärisafari on omamoodi lummav. Foto: ADRENAATOR

Sa näed pidevalt nende inimeste reaktsioone ja emotsioone, kes siia esimest korda satuvad.

Ütleme nii, et üllatusmoment on väga suur. Kui allmaakaevandust veel tajutakse, siis karjäär üllatab oma mastaapsusega väga kõvasti. Sest karjäärid on olnud läbi aegade suletud territooriumid, kuhu igaüks ei saa. Väga tavaline kommentaar safari lõpus on see, et siia peab tulema veel sõprade või kollektiiviga tagasi.

Kui palju sa mõtled seiklusi pakkudes vanemaealiste peale, kes on kõige kiiremini kasvav ühiskonnagrupp?

Alustasime oluliselt ekstreemsemate seiklustega. Praegu on need muutunud paljuski selliseks, et saab öelda: kõigile jõukohane. Samamoodi safariautodel oleme ehitanud trepid pikemaks, võtnud kaasa abivahendid, millega saab inimesed peale aidata, kui ongi samm lühike.

Mul on käinud siin suguvõsa kokkutulekuid, kus 95aastane memm tegi safari läbi ja esitas väga taibukaid küsimusi. Teine äärmus on pered väikelapsega. Siis panemegi turvatooli istmete külge ja kõik toimib. Grupi keskmine on alati pigem rahulik ja pelgab liigset ekstreemsust. Oleme vajadustele järele tulnud.

Ka jalgsimatka puhul pakud rahulikumat ja sportlikumat varianti.

Jah. Sportliku teeb läbi võib-olla kolmkümmend inimest aastas, samas kui "Kõigile jõukohase" poolteist tuhat.

Milline seiklus on ajaproovile kõige paremini vastu pidanud?

Karjäärisafari, mis on läbinud hästi pika küpsetuskuuri. Ka selle sisu on muutunud ja täienenud. Ütleme nii, et karjäärisafari on päris pikalt lihvitud teemant, mis töötab siiani väga hästi.

Mis suunas ta muutunud on?

Alustasime ekstreemsafariga, kindlasti on ta muutunud pehmemaks off-road'i mõttes. Samas on seal väga ägedad üllatusmomendid, mida me alguses üldse teha ei osanud. Sisu annab ka vastavalt grupile üsna palju kohandada.

Kooliõpilasele räägid üht-, täiskasvanule teistmoodi?

Jah. Laste puhul ei ole mõtet mingite asjadega süvitsi minna.

Miks on põlevkiviloo rääkimine sulle üldse oluline? Võiks ju piirduda ka ralliefektidega.

Kui ühte asja tuleb kogu aeg hirmus palju peale, siis see lõpuks ammendub, sa ei suuda seda vastu võtta. Efektid peavad käima üles-alla: vahepeal on elamuse koht, siis võtad jälle rahulikuks ja räägid, miks see maastik on tänapäeval selline, nagu ta on. Tegelikult on energiatootmine igaühega seotud.

Alustan sellest, kuidas Aidu karjääri tõttu hävitati kolm küla selleks, et elektrit toota. Oli sügav nõukogude aeg ja need külad pühiti maa pealt. On ülimasendav, et praegu tahavad täpselt sama teha riik ja tuulearendajad.

Kolisin kunagi Kohtla-Nõmmelt Võrnusse, et saaks rahulikult omaette elada. Ja nüüd plaanitakse Võrnu ja Kiikla küla alla − kilomeeter majadest − rajada 270meetrised tuulikud, mis muudavad sealse elukeskkonna võimatuks. Räägitakse taluvustasudest ja maaomanikud moositakse rahaga ära, aga tegelikult on see väga julm kogukonnast ülesõitmine. Ma elan põhimõtteliselt põlevkivi kaevandamise keskel ja nüüd tulevad ümber küla tuulikud...

Looduses liikumisele paneb paneb punkti piknik.
Looduses liikumisele paneb paneb punkti piknik. Foto: ADRENAATOR

Adrenaator alustas üle kahekümne aasta tagasi, kas püssirohtu veel jätkub?

Kui on intentsiivsed päevad, siis oled õhtuks nagu kutu-piilu. Kõrvaltvaatajale tundub, et põnev töö, aga varem või hiljem on see töö nagu iga teine, kus tekib oma rutiin.

Lihtsalt turismiga käib paraku kaasas hooajalisus ehk siis tulebki teha, kui tööd on. Ja ma olen seda aega väga pikalt oodanud. Esimesed viisteist aastat olid väga karmid, siis käis rohkem kliendi ootamine. Viimased aastad on olnud juba tootlikum, kus vahel pean ka ära ütlema.

Olid seiklusmeister juba ammu enne, kui Ida-Virumaa end seiklusmaana turundama hakkas. Sinu tegevus haakub sellega väga hästi.

Mul käis muidugi kuum jutt läbi, kui ma seiklusmaa suunast kuulsin. Minu meelest sobib see Ida-Virumaale väga hästi.

Turismiklastri töö on tänuväärt, sest meil on vaja inimeste tähelepanu. Olen kindel, et kes korra saab maitse suhu ja näeb erinevaid võimalusi, tuleb kindlasti veel. Meil on võrreldes teistega nii palju pakkuda, me ikkagi eristume päris hästi. Väga oluline on rahvas siia meelitada, olgu Soomest või Lätist, ja seda oskab klaster väga hästi teha.

Kuidas uued seiklused sünnivad?

Ühe hea idee sain, kui käisime klastriga mõned aastad tagasi Rootsis õppereisil ja läksime kahe kaatriga pringlivaatlusele. Pringleid me ei näinud, aga mulle väga meeldis, kuidas kaks kaatrijuhti kokkumängu tegid: vahetasid kohti, läksid lahku, pritsisid teineteist... Seda, mida mina tegin safaril autodega, tegid nemad vee peal.

Sealt sain inspiratsiooni teine kaater juurde osta ja veel võimsamat veesõidu elamust pakkuda. Üks asi on see, kui näed ümberringi ainult vett. Hoopis teise elamuse pakub inimestele, kui näed oma paadist teist paati ja sõitjate emotsioone. Nagu ennast peegelpildis. Aidus on sileda vee peal ülioluline, et saame teineteisele veidi lainet teha. Oleme saanud gruppidelt hämmastavalt head tagasisidet.

Tegelikult on peas ideid väga palju ja mõnda asja olen juba peaaegu hakanud käivitama, aga siis ikkagi pidurit tõmmanud. Kogu aeg peab kaaluma, kas tasub pakkuda või mitte. Järjest rohkem oskan ette mõelda sellele, mida uus seiklus endaga kaasa toob, kui see käima läheb. Mõtlen, kas ma seda ka tahan või ei taha. Õnneks ei mõtle enam nii palju raha peale ja suudan realistlikult võtta.

Kui sa ise puhkad, siis lähed ikka vahelduseks palmi alla basseini äärde?

Ei lähe, ma ei ole üldse palmi-all-tüüp. Ma pigem ootan, millal tuleb meeter lund, et saaks lume sees hullata. Olen matkaklubiga käinud Lapis suusamatkal, see on rohkem minu moodi puhkus. Mulle meeldib neli aastaaega, see ongi vaheldus. Üks rutiin jõuab juba natukene tekkida, aga siis tuleb teine peale.

Mida Adrenaator pakub?

Seiklusmatk "Kõigile jõukohane"

Seiklusmatk toimub vanas Kohtla karjääris, kus on vaja kaardi järgi orienteeruda, vihjete järgi otsida, koobas ja aare leida, parvega veetakistus ja purded ületada. Vajalik on orienteerumisoskus (piisab, kui üks grupist oskab). Sihtpunktis ootab maastur safarisõiduks. Distantsi miinimum ca 2,8 km. Matka saab lõpetada piknikuga.

Seiklusmatk "Sportlik väljakutse"

Lisaks põhirajale pikem ja raskem versioon, rada on kokku 6,2 km, selle juures tõusumeetreid 380! See on pisiasi, mis tõmbab igal matkasellil näo naerule, kuna oleme harjunud, et Eestis on maa tasane. Veel ägedamad vaated, veel järsemad tõusud ja laskumised. Vanust soovitame vähemalt 15 eluaastat (oma keharaskust peab suutma ise kätega köiest hoides turvata). Võib tekkida vajadus sisse lülitada "nelikvedu".

Karjäärisafari.
Karjäärisafari. Foto: Adrenaator

Karjäärisafari

Retk maasturitega vanas Aidu karjääris, mis on pooleldi kattunud metsaga ning pooleldi paekiviväljadega. Retk viib läbi kraavide, metsasihtide ja raske tehismaastiku. Teel ei puudu ka tipud, tehisjärved ning karjäärikanjonid. Safari jooksul näeb ja kuuleb huvitavaid fakte energia ja kaevanduste kohta, lisaks arutleme keskkonna teemadel.

Kahe kaatri matk.
Kahe kaatri matk. Foto: Adrenaator

Veematk kaatriga

Parima ülevaate saab Aidu veeteedest muidugi vett mööda. Kahe suure ja stabiilse kaatriga saab nii rahulikult imelisi vaateid nautida kui vajaduse korral vee kohal lennata. Just selliselt on iseloomustanud emotsioone need, kes julgesid täispöördeid soovida. Matka kestel näeb erinevaid Aidu kanaleid, suurimat allikat, sinist laguuni, Aidu pankrannikut ja muidugi suurimat truupi, mis pandud tee alt läbi just selleks, et sealt paadiga läbi saaks.

Veematk kanuude, kummiparvede või SUP-laudadega

Veematk on meeskondlik sõit kanuude või raftiparvedega veega täitunud vanas põlevkivikarjääris. Kanuumatk Aidu karjääris on aktiivne ajaveetmisvõimalus pere, sõprade või töökollektiiviga. Matka viib läbi giid, kes õpetab selgeks parima sõidutehnika ja oskab ümbruskonna kohta nii mõndagi rääkida.

Täpsema info leiab veebilehelt adrenaator.ee

Kommentaarid
Tagasi üles