Viimasel ajal on kostnud murehääli Ida-Virumaa eestikeelsetest maapiirkondadest, kus riik survestab sulgema eestikeelset gümnaasiumiastet Iisakus ja Toilas, lubades vastutasuks ehitada pisikesed põhikoolid, aga Jõhvi gümnaasiumis ruumi pole. Ehk likvideeritakse eesti keelekeskkonnaga gümnaasiume piirkondades, kus lapsed on sunnitud minema edasi õppima väljapoole maakonda, sest Ida-Virumaa kutseõppekeskus on valdavalt venekeelse õppega ja gümnaasiumiõpe tõmmatakse kokku. Mis on teie vastus neile inimestele?
Konkreetselt need gümnaasiumid on kohaliku omavalitsuse pidada, kes saab asjakohased otsused teha. Siin piirkonnas on viis riigigümnaasiumi ja lapsed peaksid neisse ära mahtuma küll. Kas need kaks gümnaasiumi lähevad kinni või mitte, otsustab omavalitsus.
Aga survestab riik, kes lubab raha vaid tingimusel, et gümnaasiumid suletakse. Eestlastest lastevanemad on mures.
Meil on see probleem üle Eesti, et kaks kolmandikku gümnaasiumisse minevatest lastest ei lähe oma kodulähedasse gümnaasiumisse.
Teiseks pole piisavalt aineõpetajaid, kolmandaks on gümnaasiumi pidamine oluliselt kallim, sest on tarvis spetsiifilise ettevalmistusega õpetajaid.
Valitsus on seadnud eesmärgiks, et väikesed lapsed saaksid kodu lähedal õppida, mistõttu ongi meil eraldi rahastusmeede kuueklassilistele koolidele, et neid kinni ei pandaks. Suured lapsed võivad sõita natuke kaugemale ja neil on vaja aineõpetajaid, keda nagunii igal pool maakohtades võtta pole.
Millal rohepööre Ida-Virumaal teoks saab ja kui suur võiks pärast seda olla siin tööpuudus?
Oleme seadnud eesmärgiks, et Eesti on 2050. aastaks kliimaneutraalne ehk ei emiteeri rohkem süsinikku, kui me tarbime. Lõpptärminit ma panna ei oska, aga loodan, et saame 2029. aastani õiglase ülemineku fondi raha kasutusele võtta, mis meelitaks investeeringuid ja looks uusi töökohti.
Seega kui suur tööpuuduse protsent võiks aastal 2029 Ida-Virumaal olla, kui praegu on see üle 12?
Hea, kui ta oleks sama, mis ülejäänud Eestis, vahemikus 5,9-7,2%.