Pühapäeval, 17. novembril rõõmustavad kolm vabariigi pillimeest − Juhan Uppin, Martin Arak ja Kert Krüsban − oma muusika ning pajatustega kuulajaid Vaba Lava Narva teatrikeskuses.
Vabariigi pillimehed annavad kontserdi, et julgustada Eesti idanurga moosekante konkursile tulema
Novembris viib Eesti pärimusmuusika keskus igasse Eesti ilmakaarde kontserdituurile kolm vabariigi pillimeheks valitud muusikut.
2018. aastal ajaloo esimeseks vabariigi pillimeheks pärjatud Juhan Uppini "igapäevaseks" pilliks on Teppo tüüpi lõõtspill, "pühapäevapilliks" kandled. Kontsertidele lubab ta aga üllatuseks kaasa võtta ka mõne muu lemmikpilli.
2020. aastal tiitli võitnud Martin Arakut tuntakse ka Kandle-Ossi nime all, tema armastatud hobiks on saanud esiisade kombel rahvakandle mängimine. Ossiliku fassaadi taga peitub aga õrn hing ja soe süda, mis on kuulajatele lahkelt avali.
2022. aastal vabariigi pillimehe aunimetuse teeninud Kert Krüsban tegutseb nii soolopillimehena kui ansamblites ning jagab oma virtuoosseid oskusi edasi mitmes muusikakoolis üle Eesti.
Tiitlisaaja valivad žürii ja publik
Üle-eestiline tuur on ühtlasi kutse kohalikele muusikutele osaleda vabariigi pillimehe konkursil, mis toimub 22. novembril Viljandis neljandat korda.
See on rahvalike soolopillimeeste konkurss, kus žürii ja publiku valikul selgub selline pillimängija, kes jääb vabariigi pillimehe tiitlit kandma igavesti. Kuna võitjale annab auhinna üle Eesti Vabariigi president, kutsub president tavaliselt võitja ka Eesti taasiseseisvumispäeval Kadrioru roosiaeda pilli mängima.
Eesti pärimusmuusika keskuse kommunikatsioonijuht Kristjan Priks lootis, et konkursi eel üle Eesti, sh Narvas, toimuvad kontserdid julgustavad maakondadest välja tulema ka tagasihoidlikumad moosekandid.
Villu Talsi: üksinda laval olla on teine tunne
Ida-Viru juurtega muusik Villu Talsi, kes mängib ansamblis Curly Strings mandoliini, soovitab samuti kodukandi pillimeestel konkursile tulla. Ise osaleb ta juba neljandat korda. Mis on selles konkursis nii ligitõmbavat, et ikka ja jälle tagasi minna?
"See särin, mis kaasneb, kui üks pillimees on laval. See on hoopis teine asi, kui sa mängid bändiga ja vastutus jaguneb mitme vahel ära. Aga kui oled üksi ja täiesti akustiliselt mängid oma pilli, siis selles on mingisugune intensiivsus. See intensiivsus on endale suur väljakutse ja samas tekib sellest kuulajatele eriline kogemus," selgitas Villu Talsi.
Pillimees kinnitas, et võit pole selle konkursi puhul kõige olulisem. "Kõige ägedam on näha, mida keegi sellises olukorras teeb. Paljusid muusikuid ju tunned, aga on ka selliseid vahvaid pillimehi, keda ei ole varem kuulnud. Sündmuse väärtus on eelkõige selles, et saada kokku, mängida pilli ja inspireerida üksteist."
Villu Talsit nägi Ida-Viru publik viimati pilli mängimas eelmisel reedel Jõhvi kontserdimajas, kui ta esines koos Curly Stringsiga Ida-Virumaa täiskasvanuhariduse tänusündmusel. Pühade eel on ansamblil käsil põnev projekt nubluga − ühiskavaga astutakse publiku ette "Jõulufolgil" 22. detsembril Alexela kontserdimajas.