Skip to footer
Saada vihje

Jõhvi siilil on Tartus salavend

Jõhvi siil asub peaaegu kesklinnas, linna tuiksoone, Rakvere tänava ääres keskraamatukogu ees. Tartu okaskera kuju on seevastu Emajõe kaldal üsna hõreda liiklusega kohas, kus ühel pool on uhked villad, taamal aga paistab taaralinna tööstuspiirkond.

Jõhvi linnas asuvat kuulsat siili skulptuuri teavad peaaegu kõik piirkonna elanikud, kuid kui paljud teavad, et sellel on Tartus Emajõe ääres noorem vend, mille olemasolust paljudel tartlastelgi aimu pole?

2007. aasta suvel käis Jõhvis Kuusakoski vanametalli kogumisplatsil kõva töö. Läti skulptor Edvin Kruminš ning Jõhvi juurtega Aivar Simson ja toonane linnakunstnik Kalev Prits keevitasid kokku oma esimest vanarauast siili. Kui kuju valmis sai, maandus ta algul Jõhvi Tallinna-poolse sissesõidutee äärde linna saabujaid tervitama, kuid hiljem pandi ta püsti hoopis Jõhvi keskraamatukogu ees ning rõõmustab seal sellest ajast saadik möödujate silma.

Nii valmis Jõhvi siil 2007. aasta juunis Jõhvi vanametalli kokkuostu platsil. Pildil Läti skulptor Edvin Kruminš tööhoos.

Jõhvi siili noorem vend Tartus

Ent Tartus on üsna hõreda liiklusega Siili tänaval Jõhvi siilil noorem vend, millest on väga vähesed midagi kuulnud. Skulptuur asub Emajõe ääres piirkonnas, mida nimetatakse Siili kvartaliks, ning tema naabriks on Siili tänaval asuvad moodsad villad. Ka nende villade hoovides ja aedades võib näha puidust ja betoonist väikesi siiliskulptuure. Selgub, et ka selle Tartu siili kuju on kokku keevitanud sama trio, mis Jõhvi siiligi. Ja lugu on iseenesest huvitav.

Aastal 2008 ilmus Tartu ajalehes Tartu Postimees väike uudislugu selle Tartu siili sünniloost. Selgub, et Tartus Turu tänavas, mis on Siili tänava naabruses, tegutses aktsiaselts TREF. Sellega seotud Fret Kinnisvara oli suisa Siili tänavasse sisse kirjutatud osaühing, mille juhataja Vaino Vald nägi metallist siili suvel 2007 Jõhvis, vahetult pärast selle valmimist. Kohemaid tekkis tal mõte tellida oma tänavale samasugune ning sama aasta sügisel oli oma raudkobakatest siil ka Emajõe kaldal olemas.

"Siili lugu sai alguse sellest, et Tallinn hakkas jagelema Kalevipoja kuju pärast," ütles üks siili kuju autoreid, Jõhvi vallakunstnik Kalev Prits. "Ma mõtlesin, et meie pisikeses kohas võiks olla see pisike tark loom eeposest."

Selline nägi välja siili väike makett, mille järgi skulptuur Jõhvis kokku keevitati.

Simsonile meeldib Tartu okaskera rohkem

Aivar Simson ütleb nüüd, aastaid hiljem, et tema meelest on Tartu siil Jõhvi omast isegi õnnestunum. "Eks meil oli juba rohkem kogemust ja tuli natuke paremini välja," tunnistab Simson. Sellest ajast peale on Simson teinud hulga erinevaid vanarauaskulptuure ja mitte ainult Eestisse, vaid ka näiteks Soome. Ent Jõhvi siil oli ja jääb kõige esimeseks ja seega nii-öelda originaaliks.

Siili lugu kuuleb esimest korda Põhjarannikult ka Jõhvi volikogu esimees Vallo Reimaa, kes ju aastaid elas ja töötas Tartus koolidirektorina, ent polnud Emajõe siilist midagi kuulnud. "See on hea fakt. Peab meelde jätma," kommenteerib ta lühidalt.

Kommentaarid
Tagasi üles