JUHTKIRI Haldusreformi taastusravi

FOTO: Põhjarannik

FOTO: Põhjarannik

Veidi rohkem kui aasta tagasi toimusid kohalikud valimised, mille lõppedes jäi Ida-Virumaal alles 8 omavalitsust senise 20 asemel. Tänasest Põhjarannikust saab lugeda ülevaatlikku lugu sellest, kuidas on läinud nendel omavalitsustel, kes reformi käigus ühinesid kas maakonna sees või liitusid naabermaakonna omavalitsusega. Eks omavalitsuste käekäik on olnud erisugune juba nende eripärade tõttu. Kuid kokkuvõtlikult võib öelda, et pilvitu pole elu kusagil.

Aastaga ühinemisoperatsiooni haavad ei parane ning iga siirdeorganism vajab funktsioonide töökorda saamiseks eelkõige üht − aega.

Narva-Jõesuu istub portsu otsas, mille maksumuseks on 1,2 miljonit eurot, mis tuleb kohtuotsuse järgi ära maksta Sinimäe kooli ehitamise eest. Seda raha pole võtta aga mujalt kui omavalitsuse eelarvest. Ja kuigi Narva-Jõesuuga ühinenud Vaivara oli omal ajal üks rikkurvaldadest, on selline tükk omavalitsusele ikkagi raske neelata.

Tulles lääne poole, saame rääkida Toila vallast, mida peetakse maakonna haldusreformi kontekstis kõige ebaloomulikumaks ühinemiseks (Toila, Kohtla, Kohtla-Nõmme). Kõige suuremad raskused on uuel vallal olnud Kohtla-Nõmmega, kus pikka aega käis eri rühmituste vahel kaevikusõda kaevandusmuuseumi pärast. Nüüd väidavad vallajuhid, et olukord on rahunenud ja muuseumi töö rööbastesse seatud. Aga tegelikult on Kohtla-Nõmme alevis endiselt inimesi, kes näevad uue vallavalitsuse tegevuses Kohtla-Nõmme huvide eiramist ning nii-öelda suure venna poliitika ajamist. Ja see kindlasti ei aita kaasa kogukonna ühendamisele.

Ka Lüganusel pole kerge, sest habras seis volikogus kahe rühmituse vahel lubab oodata jätkuvat poliitilist ebastabiilsust.

Kõige keerulisem aga on olnud ilmselt Alutaguse valla kokkutraageldamine. Eelkõige seetõttu, et liitunud on väga erineva jõukusastmega vallad. Pururikkad Illuka ja Mäetaguse on nüüd ühe katuse all seniste popside Alajõe ja Tudulinnaga, kõige peale keskmik Iisaku. Kuidas uutes oludes ühist rikkust jagada, et keegi end kaotajana ei tunneks, on paras pähkel.

Selge on see, et aastaga ühinemisoperatsiooni haavad ei parane ning iga siirdeorganism vajab funktsioonide töökorda saamiseks eelkõige üht − aega.

Tagasi üles
Back