JUHTKIRI Kui ohtu satuvad elutähtsad teenused

Copy
Artikli foto
Foto: Marko Saarm / Scanpix

Koroonaviiruse omikrontüvi levib Eestis kulutulena. Kuigi Ida-Virumaa on praegu veel viiruse levikult üks turvalisemaid piirkondi Eestis, vohab siingi nakkus ülikiirelt. Juba on viiruse leviku tõttu kinni läinud mitu kooli, omavalitsustele on antud soovitus piirata laste huvitegevust.

Samal ajal ei suuda poliitikud kokku leppida, kas peaks piiranguid vähendama ning võrdsustama testimise vaktsiinipassiga, kas vähendada kallist PCR-testimist kiirtestide kasuks jne. Valitsuse sõnumid on ebaselged.

Arusaadav, et kui viirus levib nii kiiresti, tunduvad kõik riigi sammud ja suunised liiga aeglased ja liiga segased. Kuid midagi tuleb ette võtta. Olgugi et omikrontüvi, nagu selgub, pole nii ohtlik kui selle viiruse deltatüvi. Ometi võib see lõpuks ohustada ühiskonna toimimist.

Omikrontüve leebemad tagajärjed võrreldes koroonaviiruse teiste tüvedega on muidugi praeguses olukorras plussiks, ent selle eelise nullib haiguse väga kiire levik ja nakkavus.

Sel nädalal viiruse tõttu suletud Jõhvi põhikooli direktor Liina Mihkelson tõdes, et otsus tuli teha, sest peale selle, et ligi pooled lapsed on nakatunud, pole ka õpetajaid enam klassi ette saata.

Kool, nagu me teame, saab tegutseda hädaolukorras ka distantsilt. Ent mis saab siis, kui viirus tungib massiliselt nende sekka, kes osutavad elutähtsaid teenuseid? Kui viirus hakkab massiliselt rivist välja lööma meedikuid, päästjaid, kommunaalteenuste osutajaid? Tundub, et praegu pole vastuseid ka valitsusel.

Tagasi üles