Maakera hoidmiseks ja kliimamuutuste peatamiseks tuleb teha suuri muutusi: majad peavad olema paremini soojustatud, autod peavad vähem saastama. Ka tööstust on ees ootamas muutused: mõned töökohad kaovad, mõned tulevad juurde. Eestis puudutab see ennekõike Ida-Virumaad ja põlevkivitööstust. On töökohti, mille sisu muutub, on töökohti, mis kaovad ning mille asemele tulevad uued.
Töötukassa aitab põlevkiviettevõtete töötajatel leida uue töökoha
Osa inimesi ei saa enam oma tööd põlevkivisektoris jätkata. Töötukassal on uuest aastast Õiglase Ülemineku Fondi toel täiendavad võimalused neile inimestele, kelle töökoht põlevkivisektoris võib kaduda.
Põlevkivisektori töötajad, keda toetatakse, töötavad praegu ettevõtetes AS Eesti Energia, AS Kirde Varad, Kiviõli Keemiatööstuse OÜ ning põlevkivi kaevandamisega otseselt seotud ja samasse kontserni kuuluvates ettevõtetes AS Enefit Power, AS Enefit Solutions, osaühing VKG Kaevandused, AS VKG OIL, OÜ VIRU RMT, OÜ VKG Energia ja OÜ VKG Logistika.
Alates 1. jaanuarist 2024 maksab töötukassa põlevkivisektori töötajatele toetusi ja rahastab ümberõpet, et aidata neil inimestel kiiresti leida uus töö.
Millised on töötajate võimalused?
Praegu põlevkivisektoris töötavad inimesed võiksid tunda huvi, milliseid õppimisvõimalusi pakuvad Ida-Virumaa Kutsehariduskeskus, Tallinna Tehnikaülikool (Virumaa kolledž), Tallinna Tervishoiu Kõrgkool ja Tartu Ülikool (Narva kolledž).
Koolide uued õppekavad on loodud Ida-Virumaa tulevikku arvestades. Näiteks võib tuua kutsehariduskeskuse õppekavad: päikeseelektrisüsteemide hooldustehnik, CNC-freespingi operaator, CNC-treipingi operaator, mehhatroonik.
Kindlasti lisandub tulevikus teisi õppekavasid, mis on praegu ja lähitulevikus tööturul vajalikud ja oodatud.
Töötukassa saab toetada tasemeõpet (362,50 eurot kuus). Kui on huvi, siis tuleb võtta ühendust karjäärinõustajaga, et koos plaan paika panna.
Teine võimalus on leida sobiv täienduskoolitus (kuni 2500 eurot) töötukassa koolituskaardi partnerite seast.
Kolmas võimalus tekib sügisel, siis saab küsida ühekordset mikrokvalifikatsiooni toetust (1087,50 eurot). Õppekavadega ja erinevate võimalustega saab tutvuda töötukassa kodulehel www.tootukassa.ee.
Millised on töö kaotanud inimese valikud?
Kui inimene koondatakse, siis pika staažiga töötajal on tavaliselt võimalus saada mitmeid hüvitisi (koondamishüvitis, töötuskindlustushüvitis, töötutoetus). Seetõttu ei kiirusta inimesed tihti uut tööd vastu võtma, eriti, kui seni on palk olnud kõrgem. Töötukassa andmed näitavad aga, et iga tööta päev suurendab ohtu, et inimene jääb väga kauaks ajaks tööta.
Töötukassa hakkab jaanuarist maksma põlevkivisektorist koondatutele täiesti uut tööle asumise toetust, et soodustada kiiremat tööle minemist.
Toetuse saamiseks peab inimene tööle minema esimese 100 päeva jooksul ja uus töö peab olema väljaspool põlevkivisektorit. Toetust makstakse 6-12 kuud ja selle suurus on 30% inimese varasemast palgast (kuni 1000 eurot kuus).
Äsja avaldatud tööjõuvajaduse baromeeter näitab, et Ida-Virumaal on kvalifitseeritud tööjõu puudus nii elektroonika- kui metallitööstuses. Ettevõtted vajavad elektroonikainsenere, elektriseadmete paigaldajaid ja mehaanikuid.
Metallitööstuse valdkonnas napib oskustega ja kvalifitseeritud tööjõudu mitmetel ametialadel. Jätkuvalt valitseb ka vastuolu keevitajate ja lukkseppade palgaootuses ja ettevõtete võimes konkureerivat palka maksta, mis on seni paljusid oskustega töötajaid ka maakonnast väljapoole viinud. Uuest aastast avatud meede põlevkivisektorist vabanevale tööjõule võiks motiveerida nüüd inimesi ka oma maakonnas tööle asuma.
Uus toetus on mõeldud Ida-Virumaa toetamiseks, seega inimesed, kes on töötuna arvele tulnud väljaspool Ida-Virumaad, seda küsida ei saa, neid aidatakse muude võimalustega.
Miks tööandja peaks mõtlema oma töötaja koolitamisele?
Töötajad, kes õpivad uusi asju, saavad paremini hakkama muutustega, mis ka põlevkivisektorit ja Ida-Virumaa ettevõtteid ees ootavad. Kui tööandja soovib anda hoogu Ida-Virumaa arengule, siis on hea mõte jagada oma töötajatega infot töötukassa võimalustest.