Ida-Virumaa seisab suure majandusliku ülemineku lävel, kus õiglase ülemineku fondist rahastatud projektid loovad piirkonda uusi võimalusi ja töökohti.
Täiendusõppe tähtsus Ida-Virumaa majanduslike muutuste toetamisel
Kokku 153 miljonist eurost on praeguseks jagatud üle 40 miljoni euro seitsme ettevõtte vahel. Sealhulgas on toetust saanud suurejoonelised projektid, nagu EstProteini Jõhvi proteiinitehas ja NPM Narva magnetitehas. Need investeeringud nõuavad kvalifitseeritud tööjõudu, mis seab täiendusõppe ja koolitused Ida-Virumaa arengus kesksele kohale.
Täiendusõppe peamised suunad
Rohe- ja ringmajandus. Täienduskursused keskenduvad säästlike tootmisviiside ja vahendite tõhusale kasutamisele. Juba on sellised ettevõtted nagu Aquaphor ja Freen saanud oma kaadrile teadmisi, mis aitavad täita rohepöörde eesmärke. Näiteks võivad koolitused hõlmata jäätmete taaskasutust, vee filtreerimise tehnoloogiaid ja materjalide ringmajandust.
Tootmistehnoloogia ja innovatsioon. EstProteini proteiinitehas Jõhvis, mille koguinvesteering on 28,6 miljonit eurot, nõuab spetsialiste, kes valdavad biotehnoloogia ja automatiseeritud tootmisprotsesside oskusi. Täiendusõppe kaudu saab valmistada töötajaid ette selliste spetsiifiliste nõudmiste jaoks, mis tõstavad tootmise kvaliteeti ja efektiivsust.
IT ja arukad süsteemid. Sellised ettevõtted nagu NPM Narva magnetitehas (valmib juba 2025. aastal; koguinvesteering ulatub 100 miljoni euroni) vajavad spetsialiste, kes oskavad rakendada digilahendusi, automatiseerimist ja arukaid tootmistehnoloogiaid. TalTechi Virumaa kolledži IT ja digitehnoloogia täienduskursused pakuvad vajalikke oskusi, et valmistada töötajaid ette kõrgtehnoloogiliste lahenduste kasutamiseks.
Kohandatud koolituslahendused ettevõtetele
TalTechi Virumaa kolledž teeb tihedat koostööd Ida-Virumaa ettevõtetega, et arendada rätsepalahendusi koolitusteks. Näiteks saavad uued ettevõtted, nagu Birger ja Fortaco, luua koostöös kolledžiga täiendusõppeprogramme. Kursused keskenduvad töötajate kvalifikatsiooni tõstmisele vastavalt nende ärisuundadele ja tehnoloogilistele vajadustele.
Heaks eeskujuks sellisest koostööst on TalTechi Virumaa kolledži ja Enefit Poweri ühiselt loodud mikrokraadiprogramm keemiatehnoloogia valdkonnas. Programm on spetsiaalselt loodud, et pakkuda juhtiva tööstusettevõtte spetsialistidele just neid teadmisi ja oskusi, mis vastavad praegustele turuolukorra nõudmistele. See tagab, et koolitused ei jää üldisteks, vaid keskenduvad konkreetsete töökohtade ja valdkondade praktilistele vajadustele.
Investeering tulevikuoskustesse
Õiglase ülemineku fondi eesmärk on toetada piirkonna majanduslikku ümberkujundamist, luues 2000 uut töökohta ja pakkudes täiendusõpet 17 000 inimesele. Täiendusõppe kaudu saavad Ida-Virumaa ettevõtted ja töötajad kohaneda uute tööstusharude ja tehnoloogiliste nõudmistega, tagades regiooni konkurentsivõime globaalsel turul.
TalTechi Virumaa kolledži täiendusõppeprogrammide paindlikkus ja praktiline suunitlus aitavad tagada, et Ida-Virumaa jätkab arengut tugevana ja uuendusmeelsena. Ühise pingutuse kaudu saavad ettevõtted ja haridusasutused kindlustada, et piirkond muutub majanduslikult elujõulisemaks ning on valmis vastu võtma tuleviku väljakutseid.
Väga oluline on, et ettevõtte juhtkond toetaks ja motiveeriks oma töötajaid koolitustel osalema, kuna see aitab tagada nii töötajate arengu kui ka ettevõtte konkurentsivõime säilimise kiiresti muutuvates tingimustes.