:format(webp)/nginx/o/2025/04/28/16806424t1h07bb.jpg)
Poolteist aastat tagasi Jõhvi kontserdimajas toimunud esimesel Õiglase Ülemineku Foorumil ütles Tartu Ülikooli füüsikalise keemia professor Enn Lust välja ühe pealtnäha lihtsa, ent sisult vägagi kompleksse tõdemuse: me ei saa loota ei Eesti ega Ida-Viru majanduse õitsengule enne, kui me energia hindu alla ei saa.
Tõepoolest − kuidas tekitada tänases olukorras, kus põlevkivil toiminud energeetika pole enam konkurentsivõimeline, uued lahendused, mis oleksid nii piisava võimsusega kui ka hinnalt soodsad? Milline roll on taastuvenergeetikal tuleviku energiasüsteemi konkurentsivõime ja varustuskindluse tagamisel?
Paljuski nendele küsimustele keskendub Õiglase Ülemineku Fondi kõrgkoolidevahelise teaduskonsortsiumi teadlaste tegevus. Tartu Ülikooli ja TalTechi teadlaste koostöös otsitakse eeloleva nelja aasta jooksul just Ida-Virumaa ettevõtetele sobivaid praktilisi lahendusi keskkonnasõbraliku ning taastuvatele allikatele tugineva energiamajanduse loomiseks.
Seejuures on väga oluline teadlaste tihe suhtlus kohalike ettevõtetega, et tunnetada paremini kohalikke olusid ja inspireerida ettevõtteid uusi lahendusi praktikas rakendama.
14. mail toimub Tartu Ülikooli Narva kolledžis tasuta seminar "Teadlastelt ettevõtetele − aktuaalsed arengud Ida-Virumaa energeetikas".
:format(webp)/nginx/o/2025/04/28/16806429t1he989.jpg)
Seminarile oodatakse osalema kõiki Ida-Viru ettevõtete esindajaid, kes on huvitatud innovatsioonist energeetika vallas. Kavas on nii teadlaste ülevaated valdkonna viimastest arengutest kui ka ühisarutelud tehnoloogia parimate rakendusvõimaluste üle.
"Taastuvenergeetikal on Eesti tuleviku energiasüsteemi pikaajalise konkurentsivõime ja energiajulgeoleku tagamisel keskne roll. Energia tootmise kõrval on seejuures üks olulisemaid küsimusi selle salvestus- ja muundamisvõimaluste arendamine," ütles Tartu Ülikooli füüsikalise keemia teadur Ove Oll.
Seminaril tutvustatakse nii kõrg- kui ka madaltemperatuursete elektrolüüserite ja kütuseelementide rakendus- ja arendusvõimalusi, millega on Tartu Ülikooli teadlastel pikaajalised kogemused ka ettevõtluskoostöös. Nii on Tartu Ülikooli keemia instituudi partnerid olnud näiteks Elcogen, Stargate Hydrogen kui ka H2Electro, mis on kõik energiatehnoloogiate arendamisel olulised tegijad.
Lisaks füüsikale ja keemiale on seminari lõimitud ka tehisintellekti tehisaru arenguga seotud teemad. TalTechi teadur Tarmo Korõtko räägib lähemalt tehisaru rakendustest energeetikas. "Mu kolleegid said tänavu veebruaris Virumaa kolledžis toimunud tehisaruteemalisel seminaril ettevõtjatelt mitmeid ideid AI rakenduste loomiseks maakonna ettevõtetele. Energeetikas on rahvusvaheliselt mitmeid edulugusid AI rakendustest, mis võiksid inspireerida ka siinseid ettevõtteid selles valdkonnas arendusi tegema," selgitas Korõtko.
Küsimusele, kuidas tagada üleminekuprotsessi tarbijatele taskukohane energia hind, pakub võimalikke vastuseid TalTechi teadur Vahur Maask, kes räägib taastuvenergia kulutõhususest.
"Uued teadmised võimaldavad taastuvenergia ja paindlikkuse tehnoloogiate lihtsustatud kasutuselevõttu ning integreerimist hoonetesse ja mikrovõrkudesse. See võimaldab omakorda luua täiesti uusi ärimudeleid, tooteid ja teenuseid," kommenteeris Maask.
ÕÜF kõrgkoolidevahelise teaduskonsortsiumi koordinaator ja TalTechi Virumaa kolledži direktor Mare Roosileht lisab, et õiglase ülemineku protsess ei saa olla edukas ilma teadlaste, ettevõtjate ja kogukonna tiheda koostööta.
„Just Ida-Virumaa ettevõtete eripärade ja vajaduste mõistmine on võtmetähtsusega uute energialahenduste arendamisel. Meie ülesanne on viia teadustöö tulemused sinna, kus neist sünnib reaalne muutus – ettevõtetesse, mis kujundavad regiooni tulevikku,“ rõhutab Mare Roosileht.
Seminari ettekanded toimuvad eesti keeles, soovijatele tagatakse sünkroontõlge vene keelde.
Seminarile saab registreeruda SIIN.
TalTechi ja Tartu Ülikooli ühise teaduskonsortsiumi tegevusi kaasrahastatakse Euroopa Liidu meetmest "Ida-Viru ettevõtluse teadmusmahukuse suurendamise toetus: teadusvõimekuse pakkumise arendamine Ida-Virumaal TA-võrgustiku loomiseks".
:format(webp)/nginx/o/2025/04/28/16806437t1h3ff3.jpg)