16. veebruaril kell 18 mängitakse Tallinnas Alexela kontserdimajas viimast korda algupärast rokkooperit "Kohtla-Järve", mille kahel senisel etendusel Kohtla-Järvel ja Jõhvis olid saalid publikust tulvil.
Kõigil, kes on juurtega ja emotsionaalselt Ida-Virumaaga seotud, on nüüd, pühapäeval, 16. veebruaril, võimalik seda ehedat Ida-Virumaa lugu vaadata ka pealinna ühes esindussaalis.
Hüperrealistlik rokkooper "Kohtla-Järve" on lugu ainulaadse saatuse ja minevikuga tööstuslinnast. Üheks õhtuks saavad laval kokku viis ajastut ja viis paranovelli. See on lugu linnast, kus on muret, valu, pisaraid, aga ka ilu, kodusust ja vaimsust.
Kohtla-Järve Gümnaasiumi eestvedamisel lavale jõudnud ooperi libretist ja lavastaja on gümnaasiumi etenduskunstide õpetaja ja rahvusooperi Estonia kauaaegne pealavastaja Neeme Kuningas. Muusika kirjutas Siim Aimla ja sõnad Aapo Ilves.
Neeme Kuninga sõnul on ta Tallinna etenduse jaoks teinud libretos ka mõned värskendused. "Kohtla-Järve jalgealune on endiselt kuum ja nüüd ka juba punane ning Tallinna etendusel võime kohata lisaks kaugetele aegadele ka uusi ja päevakohaseid horisonte," märkis ta.
Kohtla osatäitja, rahvusooperi Estonia solist, Priit Volmer ütles Vikerraadios Andres Oja saates (kuulake saatelõiku 04:50 kuni 22:30), et pärast seda ooperit on Kohtla-Järve saanud endale, kui mitte maskotid, siis uued tunnusfiguurid. "Kui Tallinnat seostatakse Ülemiste vanakesega, siis Kohtla-Järvet seostatakse nüüd kahe 800 aasta vanuse karakteriga, kelles üks kannab nime Kohtla, keda mängin mina ja teine, Järve, keda mängib mu kolleeg Rene Soom," sõnas Volmer.
:format(webp)/nginx/o/2024/11/25/16507124t1h7039.jpg)
Volmeri ja Soomi kõrval on solistidena laval ka Eduard Toman, Kauro Tafitšuk, Loora-Eliise Kaarelson, Lilian Reinmets, Adeele Olt ja Ida-Virumaa kunagise punkbändi Alice Tisler laulja Janek Pahka. Reinmets on ka lavastuse muusikajuht. Etenduses teevad kaasa ka gümnaasiumi vokaalansambel, segakoor ja tantsurühm "Viis Tähte" ning Kohtla-Järve lasteaia Kirju-Mirju laululapsed.
Rokkooperi projektibändis mängivad teiste seas klahvpille legendaarsete ansamblite Ruja ja Rock Hotel liige Margus Kappel ning basskitarri Kohtla-Järve Gümnaasiumi direktor Hendrik Agur.
Ooperi lavaletoomisesse oli kaasatud ligemale sada Kohtla-Järve Gümnaasiumi õpilast ja õpetajat.
Helilooja Siim Aimla ütles pärast 23. novembril toimunud esietendust, et ei kõhelnud hetkegi, kui Hendrik Agur talle rokkooperi loomisest esimest korda rääkis. "Ma ütlesin kohe "jah!". Mida hullemad ideed, seda rohkem ma käima lähen!"
Hendrik Agur sõnas, et panna kokku selline etendus, kus laval on ligemale sada inimest ja poolsada inimest taustajõududena toeks, oli ühe õppeasutuse poolt logistiliselt üsna keerukas katsumus. "Eks me tegutsesime võimete piiril, aga vaataja silmis kõik toimis."
Kohtla-Järve linnapea Henri Kaselo on tõdenud, et on fantastiline olla linnapea linnas, millel on omanimeline rokkooper. "See on vägev asi," ütles ta.
Ida-Virumaa Omavalitsuste Liit valis rokkooperi "Kohtla-Järve" eelmise aasta Ida-Virumaa kultuurisündmuseks. Kultuurkapitai Ida-Virumaa ekspertgrupp tunnustas Kohtla-Järve Gümnaasiumi rokkooperi lavaletoomise eest aastapreemiaga.
/nginx/o/2025/01/03/16577242t1h83da.jpg)
Rokkooper "Kohtla-Järve"
Libretist ja lavastaja on pikaaegne Rahvusooper Estonia peanäitejuht ning praegune Kohtla-Järve Gümnaasiumi etenduskunstide õpetaja Neeme Kuningas. Muusika on loonud Siim Aimla, laulutekstide autor on Aapo Ilves.
Rokkooperis teeb kaasa Kohtla-Järve Gümnaasiumi projektbänd, noorteorkester, segakoor, solistid ja tantsijad.
Laval on ka ooperisolistid Priit Volmer, René Soom, laulev näitleja Eduard Toman, Janek Pahka, Lilian Reinmets, noored muusikud Loora-Eliise Kaarelson ja Kauro Tafitšuk ning tantsustuudio Viis Tähte. Kaastegevad Kohtla-Järve Kirju-Mirju lasteaia laululapsed.
Idee autor: Hendrik Agur
Muusikaline juht: Lilian Reinmets
Lavatehniline juht: Daniil Morin
Visuaalikunstnik: Kati Jägel-Paal
Koreograaf: Ainikki Seppar
Koorijuhid: Lilian Reinmets ja Urve Tooming
Helirežissöör: Rain Orgus
Stilist: Liisi Kauber
Piletid Piletilevist: 28 eurot, (õpilased, tudengid ja pensionärid 23 eurot)