Uuenenud Keskerakonna võimaluste piirid

Anvar Samost
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Anvar Samost, ajakirjanik
Anvar Samost, ajakirjanik Foto: Matti Kämärä / Põhjarannik

Kohtla-Järve riigigümnaasiumi juhtum näitas välja, kust jooksevad Keskerakonna uue juhtkonna võimaluste piirid.

Kui Jüri Ratas 2016. aastal Edgar Savisaarele erakonna esimehe kohale väljakutse esitas, siis oli esimene talle toetust avaldanud piirkond Kohtla-Järve. Seda paljud enam ei mäleta. Veel vähemad mäletavad, et siis, kui Ratas esimest korda − tulemuseta − Keskerakonna esimeheks kandideeris, 2011. aastal, toetas Kohtla-Järve piirkond korraga nii Ratast kui Savisaart.

Edgar Savisaare pika valitsemisaja vältel kujunes Ida-Virumaa linnade võimueliidi ning Keskerakonna vahel välja omamoodi frantsiisisuhe. 

Kohtla-Järve ja Narva piirkond on Keskerakonnas kogu aeg olnud erilised, teistmoodi.

Edgar Savisaare pika valitsemisaja vältel kujunes Ida-Virumaa linnade võimueliidi ning Keskerakonna vahel välja omamoodi frantsiisisuhe. Keskerakond andis Kohtla-Järve ja Narva linna valitsevatele klikkidele kasutada kaubamärgi ning muu selle juurde kuuluva. Venekeelsete valijate seas populaarne ja usaldatud bränd aitas kohalikel batjadel võita kohalikke valimisi. Nemad omakorda tõid Keskerakonnale Ida-Virumaalt kõikidel riigikogu valimistel ülekaaluka võidu ja hulga kohti parlamendis. See, mismoodi kohalikud omavahel asju ajasid ja elu korraldasid, Keskerakonda Tallinnas ja Toompeal ei puutunud.

Keskerakonna bränd oli Ida-Virumaa linnade võimueliidile väärtuslikum kui Edgar Savisaare isik. Sellest tuli ka nende toetus sisevalimistel, kui hakkas selgeks saama, et Savisaar enam kaua vastu ei pea.

Viimased valimiseelsed avaliku arvamuse uuringud kinnitavad, et Jüri Ratasel on õnnestunud kõvasti tõsta Keskerakonna toetust eestikeelsete valijate seas − sealhulgas Lõuna-Eestis, Kesk-Eestis ja saartel. Seda on uuenev erakond Ratase, Kadri Simsoni ja Mailis Repsi juhtimisel saavutanud oma sõnumeid järk-järgult poliitika peavoolu nihutades, aga kohati ka väga järskude sammudega.

Näiteks mullu augustis otsustas Keskerakonna juhatus Ratase kindlakäelisel suunamisel, et Narva linnavolikogu korruptsioonikahtlustuse saanud liikmed, kes volikogust ei taandu, lendavad erakonnast välja. Ratas ei kohkunud oma positsiooni läbisurumiseks hääletusest, sundis Yana Toomi Narva organisatsiooni mainega riskides korrale kutsuma ning kui see ebaõnnestus, siis võttis stoilise rahuga vastu piirkonna lagunemise.

Mõistetavalt tegi Keskerakonna tavapäraselt juba aastaid 75 protsendist ülalpool püsinud toetus venekeelsete valijate seas niisuguste otsuste peale tuntava nihke allapoole. Alles detsembris-jaanuaris koondusid venelased taas endisel määral Keskerakonna taha.

Ükski teine erakond ei suutnud venekeelsetele valijatele Keskerakonda ... kuidas oleks täpne väljend ... asendada? Tegelikult peaks ütlema, et ükski teine Eesti erakond ei oma jätkuvalt venekeelsete valijate seas peaaegu mingit usaldust, ka pärast seda, kui Keskerakonna uus juhtkond võttis muu hulgas vene keelt kõnelevate arvatavate korruptantide suhtes sallimatu joone. Aitab kaasa asjaolu, et paljudele edasipüüdlikele vene päritolu noortele on Keskerakond endiselt lift poliitika ülemistele korrustele.

Aga kuu enne valimisi nägime ära, kust jookseb piir. Jüri Ratas ja Mailis Reps otsustasid lõppenud nädalal ühe ropsuga võimalikud kahjud sisse võtta ja teatasid samal päeval üsna samas sõnastuses, et Kohtla-Järvele täiseestikeelset riigigümnaasiumi − erinevalt Repsi juhitava haridusministeeriumi vahepealsest lubadusest − ei tule.

Avaldustele eelnes mõistukõne kohalikust kogukonnast saabunud signaalidest ja nende ärakuulamise vajadustest. Võib ainult aimata, kes ja kui nõudlikul toonil Ratasele helistas. Arvata võib, et helistajatele ei olnud küsimus isegi mitte niivõrd kooli õppekeelest, vaid frantsiisi katte all arendatud kohaliku suletud võimusüsteemi säilitamisest.

Võimalik, et mõnel teisel hetkel oleksime näinud Narva episoodiga sarnast kanna maha panemist. Aga mitte enne valimisi, mille lõpptulemus sõltub sellest, kas kõik Kohtla-Järve ja Lasnamäe valijad ikka välja tulevad.

Korra oleme Keskerakonnas juba näinud, et uue juhtkonna tahtmisele tuli piir ette. See oli siis, kui Mihhail Kõlvart tõkestas sotside kaasamise Tallinna linnavalitsusse pärast kohalikke valimisi. Nüüd on Ratase positsioon oluliselt tugevam, aga Kohtla-Järvel eestikeelse keskhariduse lõppemise takistamiseks jääb seda ikkagi väheks.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles