Reformierakonna lubadustest on see ilmselt ainus, mis on täidetud. Täitmata jäid kõik ülejäänud: pensionide tõus 400 euro võrra nelja aastaga, õpetajate palkade tõus, neljarealiste maanteede ehitus... Rahandusministri sõnul ei saanud ta valimislubadusi täita Putini rünnakute tõttu, kuid pankade jaoks olid need rünnakud siiski kergesti tõrjutavad.
Pankade ülikasumite maks ei ole kaugeltki ainus samm, mis aitaks Eesti majandust august välja. Näiteks riigisektori efektiivsuse tõstmine võiks riigieelarvele aastas säästa 300 miljonit eurot ja võimaldaks riigil loobuda kõige valusamatest finantsotsustest. Ühe ametniku aastapalk maksab riigile umbes 50 000 eurot, kuid ministeeriumid ei kiirusta personali vähendamisega. Näiteks plaanib kultuuriministeerium järgmisel aastal koondada vaid ühe ametniku. Võrreldes sellega, et teatrite ja muuseumide eelarveid kärbitakse 4-5% ulatuses, tundub selline ministeeriumi "säästmine" pehmelt öeldes silmakirjalik.
Riigiaparaadi tõhususe tõstmine on võimalik ainult uute tehnoloogiliste lahenduste abil, kuid Eesti riigisektor on Euroopa Liidus tehisintellekti investeeringute osas tagantpoolt kolmandal kohal. Rahandusminister Jürgen Ligi, kelle ministeerium on kehtestanud mitmeid uusi makse, vastas minu päringule, et rahandusministeeriumis järgmisel aastal automatiseerimist ei plaanita ja ühtegi ametnikku ei koondata. Jürgen armastab teisi kokkuhoiule õpetada, kuid ise selles valdkonnas suuri pingutusi ei tee. Koondamisi ei plaani ka majandusministeerium, kes eelistab raha säästa hoopis välisinvesteeringute kaasamise programmide pealt.
Terviseminister Riina Sikkut, kes ei leidnud raha arstidele ja meditsiiniõdedele, vastas minu päringule ning selgitas, et tema ministeerium kavatseb järgmisel aastal kokku hoida igal võimalikul viisil. Lisaks otsusele mitte tõsta meditsiinitöötajate palku vähendatakse mitmete sihtprogrammide rahastamist. Näiteks vaimse tervise programmide pealt õnnestub kokku hoida lausa 70 000 eurot (umbes ühe ametniku palk). Kärpe alla lähevad ka vaktsiinikahjustuste fondi väljamaksed, geneetilised uuringud, kulutused meditsiiniseadmetele ja palju muud. Kärpimisest pääsesid vaid ministeeriumiametnikud ise. Loomulikult ei ole üllatav, et tervishoiu automatiseerimist personaalmeditsiini näol minister ei plaani.