ARVAMUS Mida võidavad Jõhvi ja Toila elanikud kahe valla ühinemisest?

Jõhvi vallavalitsus.
Jõhvi vallavalitsus. Foto: Peeter Lilleväli / Põhjarannik

2025. aasta detsembris otsustavad Jõhvi ja Toila volikogu, kas ühinetakse ja moodustatakse seeläbi oluliselt suurem ja tugevam omavalitsusüksus, kus elab ligi 16 000 elanikku ning mis avab võimalused oluliselt võimekamaks arenguks.

Oleme võtnud eesmärgiks korrastada haldusjaotust ja läbi selle suurendada mõlema omavalitsuse võimekust. Oleme rohkem kui kindlad, et sellest on kasu mõlema valla elanikele. Loodame siiralt, et see samm annab tõuke ka teistele Ida-Virumaa omavalitsustele nende elus ja arengus.

Sellel nädalal toimuva rahvahääletusega saavad nii Jõhvi kui ka Toila valla elanikud otsustada, kas toetada valdade ühinemist, mis tooks endaga kaasa mitmeid eeliseid nii Jõhvi kui Toila elukeskkonna ning teenuste kvaliteedi osas. Ühinemise tulemused ei jää paberile - need on reaalset kasu toovad muutused Jõhvi ja Toila elanike igapäevaelus.

Jõhvi ja Toila valla ühinemine pakub Jõhvi valla elanikele mitmeid olulisi eeliseid. Siin on välja toodud allakirjutanute arvates kuus kõige olulisemat põhjust.

1. Jõhvi kui Ida-Virumaa tõmbekeskus - suuremad võimalused piirkonna arendamiseks

Ühinemise tulemusena tekkiva uue omavalitsuse elanikkond on ligi 16 000 inimest, mis muudab Jõhvi tugevamaks maakonnakeskuseks. Tekkiva omavalitsuse rahvaarv moodustab Ida-Viru maakonna elanike arvust 12,3%, jäädes Narva ja Kohtla-Järve linna järel maakonnas elanike arvu suuruselt kolmandaks omavalitsuseks.

See pakub paremaid võimalusi koostööks nii riigi kui ka rahvusvaheliste partneritega. Uue ühinenud Jõhvi valla suurem kaal annab võimaluse kaasa rääkida suuremates projektides, olgu selleks transpordiühenduste arendamine, turism või majandusprojektid. Jõhvi saab oma rolli Ida-Virumaa arengus veelgi suurendada, mis omakorda loob uusi töökohti ja soodustab ettevõtlust.

2. Suurem poliitiline mõju - tõhusam esindatus riiklikul tasandil

Suurem omavalitsus tähendab ka tugevamat poliitilist häält. See annab Jõhvile võimaluse olla riiklikul tasandil rohkem nähtav ja esindatud, mis omakorda aitab saada rohkem toetust kohalikele projektidele.

See tähendab, et Jõhvi saab tõhusamalt kaasa rääkida maakonna ja riigi tasandi otsustes, mis mõjutavad piirkonna arengut ja tulevasi investeeringuid.

3. Finantsvõimekuse kasv - tugevam majanduslik baas elanike hüvanguks

Üks peamisi põhjusi, miks Jõhvi ja Toila ühinemine on kasulik, peitub ühinenud omavalitsuse finantsvõimekuse kasvus. Ühendatud eelarve võimaldab teha suuremaid investeeringuid infrastruktuuri, haridusse ja sotsiaalteenustesse. Näiteks saab 2026. aastal ühinenud omavalitsuse põhitegevuse tulemiks ligi 3 miljonit eurot aastas ehk 10% põhitegevuse tuludest, mis on juba 4% suurem kui praegu.

Selline finantsvõimekus tähendab, et igal aastal on omavalitsusel rohkem vabadust ja võimekust ellu viia projekte, mis tõstavad elukvaliteeti. Paremini hallatud eelarve tähendab uue Jõhvi valla elanikele paremaid ja kvaliteetsemaid teenuseid, näiteks parkide, mänguväljakute ja kultuurirajatiste rajamist ja hooldamist, aga ka paremaid teid ja tänavaid ning vallasiseseid ühendusi.

Suuremal omavalitsusel on paremad võimalused toime tulla majanduslike ja sotsiaalsete kriisidega. Ressursside koondamine ja suurem eelarvepuhver aitavad paremini maandada ootamatuid kriise, näiteks looduskatastroofe või majanduslangusi, tagades, et vajalikud teenused toimivad ka rasketes olukordades.

4. Atraktiivne elukeskkond - noorte perede ja spetsialistide meelitamine

Jõhvi ja Toila ühinemine loob soodsa keskkonna noortele peredele ja spetsialistidele, kes otsivad elamiseks nüüdisaegset ja mugavat keskkonda. Paremini hallatav omavalitsus suudab pakkuda kvaliteetseid avalikke teenuseid ning investeerida elukeskkonna arengusse.

See aitab Jõhvil kujuneda paigaks, kus noored pered tahavad elada, töötada ja oma lapsi kasvatada, soodustades piirkonna elanike arvu kasvu ja majandustegevust.

5. Tõhusam juhtimine ja spetsialiseerumine - haldussuutlikkus paraneb

Ühinemine võimaldab ressursse tõhusamalt kasutada, vähendada dubleerimist ja halduskulusid. Selle tulemusena saab rohkem raha suunata otseselt avalike teenuste parandamisse. Lisaks annab suurem omavalitsus võimaluse värvata kõrgema kvalifikatsiooniga spetsialiste, kes suudavad pakkuda paremaid ja professionaalsemaid teenuseid.

See tähendab, et uue Jõhvi valla elanikud saavad edaspidi nautida veelgi kõrgema kvaliteediga avalikke teenuseid.

6. Emotsionaalne ja tunnetuslik kasu - Jõhvi identiteet laieneb uute unikaalsete paikadega

Ühinemisega saavad Jõhvi valla elanikele kättesaadavaks mitmed unikaalsed ja atraktiivsed paigad, mida seni oli võimalik nautida ainult naaberomavalitsustes. Kui Jõhvi ja Toila vald liituvad, muutuvad sellised kaunid kohad nagu Toila-Oru park, Toila rand, Saka mõis ja selle looduskaunid pangad ning Toila sadam otseselt Jõhvi valla osaks. Nüüd on kõigil Jõhvi elanikel võimalus öelda uhkusega, et need vaatamisväärsused ja looduslikud rikkused kuuluvad nende koduvalda.

Piirkonnas tuntud turismimagnetid, nagu Eesti kaevandusmuuseum, Toila spaahotell ja Saka mõis, mis pakuvad külastus- ja vaba aja veetmise võimalusi nii kohalikele kui väljast tulnud turistidele, muutuvad nüüd uue Jõhvi valla elanike "kodusteks pärliteks", mis aitavad tõsta elanike uhkust ja kogukonnatunnet oma koduvalla üle.

See on tunnetuslik võit, mis ühendab elanikke ning loob sideme uue ja suurema Jõhvi valla vahel, mille osaks on ka imelised looduslikud ja kultuurilised kohad.

Kokkuvõtteks

Jõhvi ja Toila ühinemine pole ainult bürokraatlik samm - see on võimalus muuta need vallad oma uutes piirides tugevamaks, paremini juhitud ja atraktiivsemaks elukohaks. Elanikele tähendab see reaalset kasu: paremat elukeskkonda, kvaliteetsemaid teenuseid ja kindlamat tulevikku.

Me kutsume üles Jõhvi ja Toila valla elanikke avaldama oma poolehoidu Jõhvi ja Toila valla liitumisele ning osalema aktiivselt rahvahääletusel, mis toimub 11.-16. novembrini elektrooniliselt VOLISe keskkonnas ning 14. ja 15. novembril ning 17. novembril Jõhvi ja Toila vallamajas.

Oleme kindlad, et just võimekates kohalikes omavaltsustes peitub riigi tegelik tugevus.

Tagasi üles