Saada vihje

JUHTKIRI Kohtupidamise kättesaadavus on inimõigus

Copy
Viru maakohtu Jõhvi kohtumaja.
Viru maakohtu Jõhvi kohtumaja. Foto: Matti Kämärä / Põhjarannik

Eelmisel nädalal avalikustas Põhjarannik Viru maakohtu plaani sulgeda 2026. aastast Viru maakohtu Jõhvi kohtumaja. Ajendiks vajadus hoida aastas kokku 300 000 eurot. Jõhvi kohtumaja ülalpidamise rendikulu on aastas 465 000 eurot.

Justiitsministeerium on kokkuhoiuotsuste tegemisel ennast osavalt distantseerinud, andes kohtutele endile võimaluse teha "sõltumatu" otsus. Kuigi kohus kinnitab, et mingit otsust veel tehtud pole, said asjakohases infotunnis osalenud üheselt aru, et tegu on üsna otsustatud asjaga, vastasel juhul poleks nad allkirjastanud pöördumist, kus kohtumaja sulgemisele vastu seistakse.

Nagu võib aru saada, ajavad selle idee järgi Virumaa kõige tänapäevasema Jõhvi kohtumaja sulgemise järel asja ära tsaariaegne kohtumaja Rakveres ning nõukaaegne kohtumaja Narvas. Teades nende kohtumajade vähest ruumikust, võib selles küll kahelda. Aga mis veelgi olulisem, selle sammuga taganeks riik jällegi oma sõnumist, kus väidetakse, et riiki ei tohi Ida-Virumaal vähemaks jääda. Alles me saime teada, kuidas töötukassa sulgeb suurima tööpuudusega maakonnas Ida-Virumaal kaks esindust. Ja nüüd siis kohtumaja. Mis järgmiseks?

Tuleb arvestada, et kohtumaja pole lihtsalt üks hoone ühe süsteemi sees, vaid seal pakutakse inimestele avalikke teenuseid. Ja sõltumatu kohtupidamise kättesaadavus elanikele on demokraatlikus ühiskonnas inimõigus, millele ei tohiks seada selliseid takistusi, nagu praegu plaanitakse.

Tagasi üles