Traditsiooniliselt on aastavahetusel kombeks soovida head uut aastat. Kuid kuidas seda teha praegu, mil on teada, et maailmas toimuv väga palju lootust paremale lähitulevikule ei anna? Eesti inimesi on juba ette valmistatud maksutõusudeks ja hindade kallinemiseks, samas hirmutavad poliitikud ja eksperdid, et Venemaa agressioon meie piirkonna vastu tulevikus on vaat et vältimatu.
JUHTKIRI ⟩ Kas on aus soovida head uut aastat?
Idanaabri hübriidrünnakutega oleme juba vaat et harjuma hakanud, olgu siis tegemist mälestusmärkide rüvetamisega Sinimägedes või elektri- ja sidekaablite purustamisega Soome lahes. Pole küsimust, et need jätkuvad, küsimus on, mida meie vastu veel suudetakse välja mõelda. Venemaa vaatest on juba seegi talle võit, et inimesed siin tunnevad toimuva tõttu ärevust ja ebakindlust.
Samas ennustatakse, et pikka aega kidunud majandus ei pruugi oodatud kombel kosuma hakata, Ida-Virumaal jätkub ilmselt põlevkivitööstuse riiklik ahistamine, samal ajal kui õiglase ülemineku fondi toel loodetud töökohti järgmisel aastal vaevalt et märkimisväärselt juurde tuleb.
Ent siiski jääb lahkuvasse aastasse ka positiivseid asju. Nagu haridusreform, millega alustati üleminekut ühtsele eestikeelsele koolisüsteemile. See pole oluline mitte ainult vene emakeelega noortele paremate tulevikuvõimaluste pakkumise tõttu, vaid usutavasti annab senisest oluliselt paremaid tulemusi ühiskonna lõimimiseks ja ka ühtse meeleruumi tekkimiseks.
Kohalikus vaates on olulised järgmisel aastal toimuvad valimised. Ida-Virumaal võib tulemusi oluliselt mõjutada see, kas Vene ja Valgevene kodanikud pääsevad valima või ei. Need valimised annavad vastuse küsimusele, kas näiteks Narvas ja Kohtla-Järvel on võimalik uus ja tänapäevane, euroopalik juhtimine, või jätkub kõik vanaviisi korruptsiooniskandaalide ja inetute võimumängude saatel.
Aga igal juhul saab ka tänavu üksteisele soovida head uut aastat, sest kui kõik tundubki halvasti olevat, saab ju edaspidi vaid paremaks minna.