Algav aasta peaks ka näitama, kas pikalt veeretatud jutud, kuidas õiglase ülemineku fond Ida-Virumaa murrangulisele õitsengule pöörab, toovad ka tuntava tulemuse või mitte.
Lõppev aasta oli selle fondi 340 miljoni euro jaotamise aasta. Järgmine peaks olema suur ehitamise ja töötajate värbamise aasta. Ülejärgmise aasta suvel peavad olema valmis kõik toetuse abil tehtud uued tehased, inkubaatorid, filmipaviljonid, hotellid, lasteaiad, kogukonnamajad, kardirajad, kirveheitmise keskused ja paljud muud fondi toel rajatavad asjad.
Töötus peaks maakonnas hakkama ludinal vähenema, inimesed saama ümber õpetatud ja nende sissetulekud mühinal tõusma. Kasvama peaks ka Ida-Virumaale kolida soovivate inimeste arv ja ühes sellega kinnisvarahinnad.
Kui mujal Eestis ehitusturg vindub, siis Ida-Virumaal tasub oodata buumi. Kümned fondist toetust saanud suuremad objektid tuleb lähima poolteise aasta jooksul valmis ehitada. Kui magnetitehas on Narvas juba valminud, siis enamik ülejäänud algatusi on praegu veel hoovõturajal stardiluba ootamas.
Üks asi on saada fondilt jaatav otsus rahalise toetuse kohta. Kuid kokku tuleb ajada ka omaosaluseks nõutav raha. Selleks peab välja rääkima laenuraha pankadest, kes tuleb panna uskuma selle ettevõtmise elujõusse. Lisaks peab võimalikult kiiresti läbima bürokraatia takistusrajad. Fondi tingimuste järgi peab suurem osa toetust saanud objektidest olema valmis 2026. aasta augustiks. Ehk jäänud on vaid poolteist aastat.
Nii mõnedki toetust saanud ettevõtted on juba ka loobunud. Mitmed kõhklevad, kas ikkagi on mõistlik võtta see risk. Nende loobumise korral tekib võimalus neil, kes esialgu joone alla jäid, kuid küsitavaks muutub, kas neil on enam võimalik nõutavast tähtajast kinni pidada.