Skip to footer
Saada vihje

Ringmajandus on tulevikueriala, mida kujundavad praegused tudengid

Artikli foto

TalTechi majandusteaduskonna bakalaureuse õppekava "Jätkusuutlik ettevõtlus ja ringmajandus", mida õpetatakse Virumaa Kolledžis, on esimese aasta jooksul tõestanud, et see valdkond on populaarne ja ning selle õppijad on ettevõtetes oodatud. Tegemist on majandusteaduskonna õppekavaga, mis pakub kohaliku kolledži insenerierialadele alternatiivina võimalust õppida ettevõtlust ja majandust. Lõpetajad saavad sotsiaalteaduste kraadi, omades tugevaid teadmisi majandusest, ettevõtlusest ja ringmajandusest ning oskust ellu viia muutusi.

SAARA KATARINA MERIOJA

Saaremaalt pärit SAARA KATARINA MERIOJA tuli Ida-Virumaale, sest soovis õppida midagi, millel oleks kindel tulevik ja mis samas panustaks ühiskonda. Sõelal olnud hambaarsti ja õpetaja ameti asemel eelistas ta hoopis tulla TalTechi õppima jätkusuutlikku ettevõtlust ja ringmajandust. "Vot see kõnetas! Just seda ma õppida tahangi − tegelda keskkonnateemade ja ringmajandusega, mis on kahtlemata tulevikku vaatavad ja ühiskondlikult olulised valdkonnad," ütles ta.

 

 

Justkui butiikõpe

Ta oli üllatunud, kui seda eriala asus esimesel aastal õppima vaid seitse tudengit. "Üks õppejõud võttis selle olukorra tabavalt kokku: tegu on justkui butiikõppega. Kuid selline väike rühm on loonud väga rahuliku ja toetava õppekeskkonna. Meil on palju võimalusi omavahel arutada, kaasa rääkida ja süvitsi teemadesse minna," hindab ta väikese õpperühma eeliseid.

Keskkonnateemade kõrval on õppekavas ka sotsiaalsed ja juhtimisküsimused. Need on valdkonnad, millele Saara Katarina varem eriti ei mõelnud. "Kokku moodustavad need kolm mõõdet termini ESG: environmental, social ja governance. On väga huvitav näha, kuidas jätkusuutlik ettevõtlus ei hõlma mitte ainult keskkonnateemasid, vaid puudutab ka inimeste heaolu ning ettevõtete juhtimist," märkis ta.

Sara Katarina Merioja: "Just seda ma õppida tahangi − tegelda keskkonnateemade ja ringmajandusega, mis on kahtlemata tulevikku vaatavad ja ühiskondlikult olulised valdkonnad."

Meriojale meeldib, et õpe on olnud väga praktiline, mille käigus on lahendatud erinevaid kaasuseid ning kuulatud ettevõtete lugusid, mis muudavad teooria elulähedasemaks. Paremat arusaama, kuidas rakendatakse jätkusuutlikkuse põhimõtteid ärikeskkonnas, on andnud õppekäigud Kohtla-Järve keemiaettevõttesse Eastman Specialties, energiatootmisettevõttesse Auvere elektrijaam, jaekaubandusettevõttesse Rimi Eesti Food AS ja ventilatsioonitootmisettevõttesse EST Nord AS.

Tööturul oodatud ja nõutud

Meriojal õnnestus suvepraktika kohta otsides saada oma esimene "päristöökoht" Swedbankis jätkusuutlikkuse juuniorspetsialistina. "Ma ei oleks osanud nii suurelt unistadagi − töötada juba esimesel õppeaastal nii mainekas ettevõttes ja sellise ametinimetusega. Tõeline unistuse täitumine," tunnistas ta.

Muutuv põlevkivitööstus vajab ringmajanduse spetsialiste

LAURI KARP

Enefit Industry juhatuse esimees LAURI KARP tõdeb, et põlevkivitööstus muutub ja jätkame muudatustega.

Enefiti üksuste personali kompetentsid, teadmised ja oskused peavad tema sõnul arenema veelgi kiiremini, kui areneb tööstus ja energiamaailm tervikuna, sest ettevõtte insenerid suunavadki arenguid. "Mul on hea meel, et TalTechi Virumaa kolledžis õpetatavad erialad arvestavad Ida-Virumaa suurtööstuse visiooniga. "Jätkusuutlik ettevõtlus ja ringmajandus" − see ongi suund, kuhu liiguvad Enefiti üksused. Enefiti fookus on järgmistel aastatel tuha väärindamises ehk leida viise, kuidas materjale uuesti kasutusse tuua," sõnas ta.

Saara Katarina Merioja on veendunud, et selle eriala õppijatel on tööturul väga head väljavaated, kuna jätkusuutlikkuse ja ringmajanduse eksperte vajatakse nii erasektoris kui ka avalikus sektoris. "Miks mitte töötada ESG-spetsialistina, olla õpetaja, nõustada ministreid, olla ringmajanduse projektijuht või muudatuste juht või täita hoopis sellist rolli, mida praegu veel olemas ei olegi. Jätkusuutlikkus on valdkond, mis areneb kiiresti ja loob pidevalt uusi võimalusi," on ta veendunud.

Ühendab erinevate elualade teadmised

HELENA ROZEIK

Õppekava "Jätkusuutlik ettevõtlus ja ringmajandus" programmijuht HELENA ROZEIK sõnab, et see ühendab teadmised majandusest, ettevõtlusest, tehnoloogiast ja keskkonnast. Õpe keskendub sellele, kuidas arendada kestlikke ärimudeleid, rakendada ringmajanduse lahendusi ning hinnata ja vähendada ettevõtete keskkonnamõju. "Õppekava vastab tööturu kasvavale vajadusele spetsialistide järele, kes suudavad ressursitõhususe ja keskkonnasäästu põhimõtteid praktiliselt rakendada. Eriala sobib neile, kes soovivad kaasa aidata tulevikku suunatud majandusmudelite loomisele, eriti Ida-Virumaal, kus sihitakse 2035. aastaks kliimasõbralikku ja uuendusmeelset ettevõtluskeskkonda," märkis ta.

Õppekavast leiab väga erineva sisuga õppeaineid. Teadmisi majandusest saab selliste õppeainete nagu majandusteooria ja majandusmatemaatika käigus, praktilist teavet ettevõtluse kohta pakuvad näiteks ettevõtluse alused, jätkusuutlike ärimudelite juhtimine, majandusarvestus ja kestlikkuse aruandlus, turundus ja jätkusuutlikkus ning finantsjuhtimise ja kestliku rahanduse alused.

Helena Rozeik: "Selle eriala lõpetajate tööturuväljavaated on Eestis ja rahvusvaheliselt paljulubavad, kuna ettevõtted ja avalik sektor vajavad üha enam spetsialiste, kes suudavad juhtida rohepööret ja ringmajandusele üleminekut."

Keskkonna- ja ringmajandusalaseid pädevusi arendavad sellised ained nagu sissejuhatus ringmajandusse, mitmetasandiline olelusringi hindamine, säästlik materjalitehnoloogia, roheliste energiatehnoloogiate alused, ringmajanduslik tootedisain ja ressursside väärindamine. Oma õpiteekonda saab tudeng ka ise juhtida, valides endale põnevaid ja meeldivaid valikaineid.

Sobib ettevõtlikele tulevikku suunatud mõtlejatele

"See eriala sobib kõigile neile, kes tahavad kujundada tulevikku ning leida uudseid ja loovaid lahendusi kestlikkusega seotud probleemidele. Kui oled tulevikku suunatud mõtleja, oled ettevõtlik ja tahaksid luua oma ettevõtte või olla mõne ettevõtte juhiks, tunned rahulolu keeruliste probleemide lahendamisest, oled valmis võtma initsiatiivi ja panustama muudatuste elluviimisse, hoolid keskkonnast ja meie planeedi tulevikust ning väärtustad praktilist õpet, siis on see eriala just sinu jaoks," kinnitas Rozeik, lisades, et tegemist on tulevikuerialaga, mille kujundab praegune tudeng ise.

Mis on ringmajandus?

  • Ringmajandus on uudne majandusmudel, kus püütakse võimalikult vähe raisata ja maksimaalselt taaskasutada.
  • Tootmisettevõttes on ringmajanduse eesmärk vähendada raiskamist, kasutada vähem toorainet ja hoida tooted kauem kasutuses. Nt mööblitootja kogub oma tootmisjäägid (nt saepuru või lõigatud puidutükid) ja teeb neist biomassi brikette või väiksemaid tooteid (nt lõikelauad).
  • Teenindussektoris on ringmajanduse eesmärk pikendada toodete eluiga, jagada ressursse, vältida ületootmist. Näiteks puhastusfirma ei müü puhastusseadmeid, vaid rendib need välja, hooldades neid ise regulaarselt. Tulemuseks on pikem eluiga, klient ei pea ise ostma ja seadmeid on vähem ringlemas.
  • Kokkuvõttes tähendab ringmajandus ettevõttes targemat tootmist (vähem jäätmeid, rohkem taaskasutust), pikemat toote elutsüklit (remont, ümbertöötamine), teenuste ümbermõtestamist (rent, jagamine, digiteerimine), vastutust kogu toote eluea eest, mitte ainult müümise hetkel.

Eriala valmistab ette uue kompetentsikomplektiga spetsialiste, kelle tegutsemiseks tööturul on juba praegu vajadus olemas, kuid osaliselt pole ametikohti veel loodud.

Ka Rozeik on veendunud, et selle eriala lõpetajate tööturuväljavaated on Eestis ja rahvusvaheliselt paljulubavad, kuna ettevõtted ja avalik sektor vajavad üha enam spetsialiste, kes suudavad juhtida ringmajandusele üleminekut. "Selle eriala lõpetajatel on head võimalused leida tööd alates tööstus- ja energeetikaettevõtetest kuni finants- ja avaliku sektorini," ütles ta.

Avalduste vastuvõtt kestab kuni 3. juuli keskpäevani ja õppekavale on võimalik tasuta õppima asuda ka neil, kellel on juba kõrgharidus ning selle omandamisest on möödunud vähem kui kümme aastat.

Tutvu programmiga SIIN:

Õppekava loomise ja arendamisega seotud tegevusi toetatakse Õiglase Ülemineku Fondi meetmest "Ida-Viru täiendkoolituse mahu suurendamine ning uute tasemeõppe õppekavade arendamine ja käivitamine kutse- ja kõrghariduses".

Artikli foto
Kommentaarid
Tagasi üles