Sel nädalal ilmus välismaal välja antavas vene liberaalses väljaandes Novaja Gazeta Jevropa intervjuu Eestis elava tuntud vene ajakirjaniku Arkadi Babtšenkoga.
JUHTKIRI ⟩ Sümbolitest vabaneda on lihtsam kui putinismist inimeste peades
Noorena Tšetšeenia sõjas Vene vägedes võidelnud, kuid praeguseks juba aastaid välismaal elanud ajakirjanik on väga kriitiline Venemaa praeguse režiimi suhtes ning on väga rahul eluga Eestis, kuid ta ütleb välja ka, et siin on üsna palju inimesi, keda ta nimetab vatnikuteks. Tõlkes tähendab see Vene režiimi pooldajaid, kes nostalgitsevad nõukaaja järele ning toetavad Putini tegevust Ukrainas. Eriti toob ta esile Sillamäe, kus tema sõnul on elanike seas kõige rohkem venemeelsust.
Küllap on Venemaale kaasaelajaid üksjagu teisteski Ida-Viru linnades ja ka Tallinnas, lihtsalt me ei näe ega kuule neid enam väga häälekalt sõna võtmas. Sest ametivõimud on näidanud nende suhtes nulltolerantsi, määrates karistusi alates trahvimisest, lõpetades riigist väljasaatmisega. Aastaid kestnud putinistlik propaganda Venemaa telekanalitel, mis täiemahulise sõja alates Eestis lõpuks ära keelati, on oma töö teinud ja need inimesed, kes soovisid jätkuvalt naaberriigis toodetavaid "uudiseid" jälgida, on leidnud uusi võimalusi seda teha.
Tänases Põhjarannikus kirjutame kohtuvaidlusest, kus Venemaa armee embleemi avaliku eksponeerimise eest sai karistada Sillamäe elanik, kes aga ei näinud oma teos midagi taunitavat ning kelle kaitsja nimetas seda kohtus suisa rahvuspõhiseks tagakiusamiseks. Pärast sõja algust on selliseid kohtuasju olnud veel. Põhjarannik kirjutas kunagi kohtuloost, kus karistati üht Jõhvi naist, kes veebis Vene dessantväelaste päeva puhul õnnitluskaarti jagas.
Üldiselt võib siiski öelda, et Eesti sai pärast sõja algust Ukrainas üsna lühikese ajaga avaliku ruumi puhtaks nõukogude ja Venemaa sümbolitest. Palju keerulisem on võidelda putinismiga inimeste peades. Sellest puhastumine võib võtta aega terve inimpõlve või rohkemgi.