Alates neljapäevast võib kiiruseületajaid trahvi asemel oodata rahunemispeatus – see tähendab, et kiirust ületanud autojuht saab lähinädalatel valida, kas maksab trahvi või ootab tee ääres vastavalt rikkumise tõsidusele kas 45 või 60 minutit.
KÜSITLUS: Kas kiiruseületajate tee äärde rahunema panemine vähendab kihutamist? (10)
Anne Jundas:
Eks see, milline karistus mõjub, sõltub inimesest. Vaesemad valivad vahest seismise, aga rikkamad maksvad trahvi ära ja kimavad kohe edasi. Võib juhtuda, et kaotatud aja tagasitegemiseks vajutab nii mõnigi pärast veel rohkem gaasi.
Kaido Türkson:
Aeg on raha. Nii et inimesel on valida, kumba eelistada. Samas pole ma väga kindel, kas juriidiliselt inimeselt tunniks ajaks vabaduse võtmine on päris õiguspärane. Pole kuulnud, et see teema oleks läbi arutatud.
Kerly Paju:
Ei muuda, ma arvan. Trahv on ikka konkreetne karistus, mille mõju rahakotile on kauem tunda kui tunnike tee ääres passimist. Paljudele on see lihtsalt näägutamine. Laseme hetkeks kõrvad longu, aga pärast jätkame vanaviisi.
Tiit Salvan:
Arvan, et tee ääres passitud aeg aitab inimesel oma teo üle järele mõelda ja samas ei kummita peas see, mis nüüd trahvi tõttu ostmata või tegemata jääb, ning kibestumine on väiksem. Peale selle kaob paljude argument, et politsei lihtsalt kiusab ja kogub riigikassasse raha.
Väiko Saar:
Ma tahaks teada, kes tee ääres passima hakkab, et kõik oma aja täis seisaksid. Püüad jah vahepeal järgmise kinni, aga ametniku ooteaeg pikeneb veelgi. See on samuti kulu ja politseiametnikke võiks ikka tõhusamalt rakendada kui seismisvõistlusel ajavõtjatena.