Saada vihje

KÜSITLUS Kuidas end petturite eest kaitsta?

Copy
Artikli foto
Foto: SCANPIX

Kergeusklikest inimestest saavad üha sagedamini petiste ohvrid.

Artikli foto
Foto: Peeter Lilleväli

Nikolai Zaitsev, töövõimetuspensionär:

Lihtne: ma ei vasta võõrastele numbritele ja mu naine samuti. Või vastan vaid siis, kui parajasti kelleltki kõnet ootan, aga tema telefoninumbrit mul kirjas pole. Petturid helistavad sageli, alles hiljuti võtsin toru ja kuulsin: "Minu nimi on Sveta..." Katkestasin selle kõne kohe.

Artikli foto
Foto: Peeter Lilleväli

Valeri Rubin, pensionär:

Lihtsalt toru mitte võtta, kui ekraanil on võõras number. Ma ise küll vahel vastan võõrastele numbritele, kui igav on. Ja kui jutt rahale läheb, teen ettepaneku see kohtutäiturile üle kanda. Kahjuks on ka minu tuttavate seas üks inimene, kes kelmidele 2000 eurot ära andis. Ei tohi kergeusklik olla − seda räägitakse praegu igal pool söögi alla ja söögi peale.

Artikli foto
Foto: Peeter Lilleväli

Boriss Jelagin, pensionär:

Kui telefoniekraanil on Eesti number, siis vastan, välisriikide numbritele mitte. Põhimõtteliselt tunneb petturid alati kas hääle või kõnelaadi järgi ära: oli aeg, mil nad rääkisid ukraina aktsendiga, nüüd kõnelevad nad puhast vene keelt. Niipea, kui nad paluvad mingi koodi öelda, katkestan kohe kõne. Mõnikord saadan pikalt ka. Hiljuti ootasin politseist kirja, kui tuli kõne, et teile on tähitud kiri, kuid ei teatud, kuhu see toimetada. Kõik oli kohe selge.

Artikli foto
Foto: Peeter Lilleväli

Peeter Sööt, ametnik:

Keeruline teema, pidevalt tekivad mingid uued petuskeemid. Kõige lihtsam nõuanne on keelduda kohe kõigest, mida telefoni teel pakutakse.

Artikli foto
Foto: Peeter Lilleväli

Sirje Sinimets, teenindustöötaja:

Tundmatutelt numbritelt kõnesid vastu mitte võtta. Hoolitsen eakate inimeste eest ja selgitan seda neile pidevalt. Mõnd toodet või teenust telefonitsi tellides tasuks tarnijaga kohe kokku leppida, et ta enne kauba kohaletoimetamist kättesaamise aja ja koha teada annaks.

Tagasi üles