Kirde-Eesti linnadest vähem kui 100 km kaugusel on Venemaa linn nimega Kingissepp, kus asub idanaabri lühimaa raketibaas. Narvast on sinna vaevalt 25 kilomeetrit. Peterburi külje all Pulkovos baseeruvad pikema tegevusraadiusega surmakülvajad. Mõne minutiga võivad need meid tabada. Isegi hoiatussüsteemid ei jõua tööle hakata, kui kärgatavad plahvatused. Esimesi sireene alles paigaldatakse, ehkki riik lubas need paar aastat tagasi tööle panna. Sireenid peavad andma hoiatuse ka võimaliku keemiareostuse korral, Kohtla-Järve ümbruses asub meil tööstusettevõtteid.
Ida-Virumaal nagu mujal Eestiski käib hoogsalt kinnisvaraarendus. Kerkivad uued kortermajad, kuhu soetatakse raske raha eest kodu. Nendel puuduvad paraku varjendid. Ehitamise käigus kaevatakse vundamendiauk, kuhu varjend või varjumiskoht ei mahu. Projekteerija ega arendaja pole tulnud mõttele, et mis siis, kui... võivad kukkuda raketid.
Kui Vene ajal kerkis korrusmajade rajoone, nägi toonane tsiviilkaitse ette ümbruskonda varjendite rajamise. Trepikodades pidid olema evakuatsiooniplaanid. Neid käidi regulaarselt kontrollimas. Elanikud teadsid, kuhu ohu korral minna. Regulaarselt korraldati koolides ja ettevõtetes tsiviilkaitseõppusi. Kui täna peaks antama häire, teeks see noortele koolis palju nalja. Vaevalt pöörab rahvaski tänaval mingisugusele undamisele tähelepanu. Telerites pole jooksmas klippe, kuidas ohu korral käituda. Kuhu peaksin Jõhvis varjuma, kui juhuslikult sinna satun? Tõesti ei tea.
Kui täna peaks antama häire, teeks see noortele koolis palju nalja.
Ametnikud kuulutavad, et esimene valik on inimestele oma maja kelder. Võib ju olla, kui on tegemist isikliku eramuga. Paneelmajades on keerulisem. Keldrid, kuhu peaks varjuma, on aja jooksul kuhjatud täis rämpsu ja muutunud panipaikadeks. Korteriühistutel tuleb asuda neid esmalt puhastama. See maksab, aga ühistute rahalised võimalused on napid.