Jõhvi vallavanem Martin Repinski väidab laupäevases Põhjarannikus, et kui kolleeg on ühel kohal pikalt töötanud, siis tema areng peatub ja see olevat fakt. Vallavanem ütleb samas intervjuus, et inimene ammendab end, kui ta istub üle kümne aasta ühes ametis, ning see pole talle hea.
Väidan, et iga inimene otsustab ise, kas ta paneb end kuskil töötades proovile mitukümmend aastat või mõne nädala. Kumbki äärmus pole läbinisti halb, et pelgalt staaži järgi töötajaid asjalike põhjendusteta välja vahetada.
Olen veendunud, et Jõhvi vallavalitsusest hiljuti ametist vabastatud haritlastest tippspetsialistid suudavad ise otsustada, kas ja millal nad sooviksid töökohta vahetada või ametialaselt hoopiski kannapööret teha. Hea ametnik tunneb ise, kui ülesanded ei too enam sära silma ega paku mõnusat pinget. Lausa vastupidi − organisatsioonikultuuri loovad paljuski seal pikemat aega tublit tööd teinud spetsialistid.
Kas näiteks Jõhvi kunstikool või Mihkli kirik oleksid linlaste poolt sama armastatud, kui seal ei töötaks legendaarsed, kümneid aastaid sama tööd teinud õpetajad? Meist igaühel on eri asutustes oma lemmikteenindajad, kelle pärast ei vahetata näiteks kingsepatöökoda, juuksurisalongi, meemüüjat või arstikeskust. Seega tasub kümme või rohkem aastat üht ja sama tööd teinud inimesi pigem väärtustada.
Loomulikult tuleb organisatsioonis vahel muudatusi teha ning pidevalt järelkasvule mõelda, kuid personalivahetus ei tohi riivata töökollektiivi ega linlaste õiglustunnet. Minu arvates on hiljuti Jõhvi vallavalitsusest lahti lastud neljal tippametnikul 21. sajandi tööeluks vajalikud võtmepädevused olemas: nad oskavad kasutada digitehnoloogiat, on ettevõtlikud ja elukestvad õppijad, oskavad inimestega suhelda. Iga haritlasest spetsialist on harjunud end pidevalt täiendama ja nõnda on eneseareng võimalik ka kümneid aastaid kindlas ettevõttes sama tööd tehes. Ametniku tööd ei saa võrrelda rutiinse konveieritööga, kus on hoopis teised psühholoogilised ohutegurid ning sundkorras tööülesannete vahetamine ja rotatsioon vajalikum.