Jõhvi vallavalitsus korraldas pärast eriolukorra kehtestamist asjad nii, et toiduabi hakati andma peredele, kes olid abivajadusest valda teavitanud ning pere loeti abivajavaks. Sellisel kujul toiduabi jagamine on sotsiaalteenus. E-koolis jagatud info kohaselt paluti peredel, kes abi vajavad, sotsiaalosakonda sellest ka teada anda. Selline korraldus välistas suurema osa koolilastest toiduainete saajate hulgast ning paljud vanemad saidki valda helistades äraütleva vastuse, sest valla silmis puudus perel abivajadus.
Mis läks töökorralduses valesti?
Koolilaste koolilõuna ei ole sotsiaalteenus, mis on suunatud ainult abivajajatele, vaid koolilõuna on iga lapse seaduslik õigus, mille täitmist peab korraldama kool. Seega oleks pidanud e-koolis tõstatama teema teisiti, selgitama lühidalt olukorda ja andma teada võimalusest saada oma lapsele kooli kaudu toidupakk, mille väärtus ei saa olla suurem kui 1 euro päeva kohta (2 nädala paki väärtus 10 eurot), ning paluma vanematel anda teada oma soovist pakki saada või mitte saada.
Ametnikud ja poliitikud, kes on sotsiaaltöökauged ning kellel puudub empaatiavõime, ei mõista tihti, mis vahe on terminitel "vajama" (vajadus) või "soovima" (vabadus valida). Sõna "vajama" tekitab paljudes vanemates valehäbi, sest sotsiaalosakonna kaudu toiduabi saamine võrdub paljudele almuse palumisega (nt supiköögi või toidupanga teenus). Sõna "soovima" annab vanematele endile võimaluse otsustamiseks ning läbi selle otsustamise tagatakse õigus kasutada seadusest tulenevat hüve.
Mida pikemaks kujuneb eriolukord, mida pikemaks venib asutuste ja ettevõtete kinniolek, seda halvemaks muutub paljude perede majanduslik toimetulek lähitulevikus. Praegu ei ole haruldane olukord, kus koos lastega istuvad kodus ka nende vanem või mõlemad vanemad, kes on saadetud palgata puhkusele, kelle töötasud on alandatud alampalgani või keda on sootuks koondatud.