Põhiseaduse § 45 annab igaühele õiguse vabalt levitada ideid, arvamusi, veendumusi ja muud informatsiooni sõnas, trükis, pildis või muul viisil. Seda põhiseadusega tagatud õigust saab piirata ainult seadusega! Kas see tähendab, et kõik, mis ei ole keelatud, on lubatud?
Kas olukorras, kus meediaväljaannete puhul valitseb tihe konkurents ja võideldakse ellujäämise nimel ning seetõttu aeg-ajalt ei kohkuta tagasi ka nn alternatiivsete faktide avaldamisest, tuleb jätkuvalt lähtuda seisukohast "sõna on vaba"? Kas ajakirjandusvabadus ja sõnavabadus on sünonüümid?
Eesti ajakirjanduseetika koodeksi p 1.2. kohaselt teenib ajakirjandus avalikkuse õigust saada tõest, ausat ja igakülgset teavet ühiskonnas toimuva kohta. Kas me saame väita, et kõik ajakirjanduses avaldatu teenib meie õigust saada tõest, ausat ja igakülgset teavet ühiskonnas toimuva kohta?
Ajalehtede-ajakirjade konkurents ja võitlus ellujäämise nimel on ainult üks põhjus, mis seab kahtluse alla, kas seal avaldatud sõna on alati vaba või on see kallutatud huvigrupi suunas. Kohalikele omavalitsustele kuuluvate ajalehtede puhul võib-olla ajalehe ainus eesmärk kiita võimulolijaid ja laita opositsiooni!
Maakondlike ajalehtede puhul ei ole ehk nii määrav konkurents ajakirjandusturul ning mõnel puhul võib rääkida, et konkurents konkreetses maakonnas maakondlike uudiste edastamisel puudub. Samas tuleb ka maakondlikul lehel võidelda lugejate eest ja lugejate arvu säilitamiseks peab ajaleht müügikõlblik olema. Nii lähtutaksegi aeg-ajalt põhimõttest "skandaal müüb".
Kohalik ajakirjanik kurtis kord, et lugejaid ei huvita enam politseiuudis "Mees peksis naist". Samas kui aga juhtub vastupidi, et vägivallatseja on hoopis naine, siis seda uudist loetakse ja selle uudise juurde võib siis lisada, et "muu hulgas vägivallatseti sel päeval ka veel viie naise kallal", mida muidu võib-olla juhtumite rohkuse tõttu tähele ei pandaks.