Betooni valamine, tühjalt loksuvad tasuta bussid, raudteeliiprid ja neljarealised kiirteed lõikavad maapiirkonnad pooleks, mitte ei tõsta nende konkurentsivõimet. Saagem ühest asjast aru: kui inimesel puudub igasugune võimalus leida endale normaalne töö oma kodukoha läheduses, on juba regionaalpoliitika läbi kukkunud.
Kui me võtaksime selgelt sihiks 30 minuti Eesti, siis tähendaks see seda, et kõik avalikud investeeringud peaksid teenima eesmärki, et kohalikel elanikel oleks võimalik saada tööle vähem kui poole tunniga. Ülejäänud aeg on pere, sõprade, hobide ja puhkamise jaoks, kuid ühtlasi ka selleks, et hoida inimese töövõimet ja avada seeläbi tema potentsiaali.
See eeldab lihtsalt seda, et riik lähtub kõigis oma edasistes investeeringutes sellest, et majandusarengust tõusev kasu jaguneks ühtlasemalt ning toetaks maapiirkondi nende kurnamise asemel. Konkreetsemalt peame olema piirkondliku majandusarengu kavandamisel ja elluviimisel oluliselt ambitsioonikamad kui seni.
Minu ja sotsiaaldemokraatide ettepanek on eraldada kõigile linnadele ja valdadele väljaspool niinimetatud kuldset ringi Euroopa Liidu raha 5 miljonit eurot. Võrreldes valitsuse kriisipaketi või kas või Tallinna uue haiglahoone eelarvega on see summa pigem tagasihoidlik. Meie arvutuste kohaselt võimaldaks selline investeering luua vähemalt 15 000 uut ja tasuvat töökohta üle Eesti − keskmiselt puudutaks see 1000 töökohta igas maakonnas, ka Ida-Virumaal.
Tegemist pole raha loopimisega helikopterilt, vaid esimese sammuga sihikindlas kavas, mis on suunatud suurele ja vajalikule muudatusele. Riik saab luua töökohti ka üksi: avalikus sektoris ja avalike teenuste vajaduse järgi. Kui maal keegi ei ela, ei vaja ju neid teenuseid ka keegi. Samas saab riik hoopis olla toeks ettevõtlikele inimestele, kes soovivad arendada kohalikku majandustegevust piirkondades ning luua seeläbi tasuvaid töökohti erasektoris.