Majapidamiste tarbimine üllatab
Vahest suurima üllatuse valmistas esimese kvartali SKP näitajate puhul eratarbimine. Hoolimata sellest, et aasta kolme esimese kuu keskmiseks inflatsiooniks kujunes ligi 13%, suutsid majapidamised tarbimist püsihindades ehk kogusena mõõdetuna suurendada 8%. Nominaalselt suurenes majapidamiste tarbimine lausa 21%! Kuidas majapidamised suudavad hinnatõusust hoolimata aina rohkem tarbida, on jäänud väikeseks mõistatuseks.
Viimastel andmetel on sama trend jätkunud ka teises kvartalis. Aprilli hinnatõusuks kujunes 19%, mis tähendab, et sama hulga kaupade ja teenuste tarbimiseks pidid majapidamised välja käima peaaegu viiendiku võrra rohkem raha. Kui aga vaadata jaemüügi näitajaid, siis suurenes seal müük püsihindades 12% ja käive kokku ligi 30%.
Osalt aitab hinnatõusu eiravat osturallit selgitada majapidamiste sissetulekute kasv. Nagu teame, kujunes esimese kvartali keskmiseks brutopalga kasvuks viimase paari aasta suurim näitaja 8,1%. Et kiirelt on koroonakriisieelsele tasemele taastumas ka tööhõive, siis on palgafondi ja majapidamiste kasutatava tulu kasv olnud muidugi veel kiirem.
Kuid et sissetulekute kasvust aina suuremate tarbimiskuludega toimetulekuks ei piisa, siis tuleb üle vaadata ka senised säästmisharjumused. Kui näiteks Leedus on majapidamiste pangahoiused hakanud juba kahanema, siis Eestis on tagajärjed piirdunud seni vaid säästmismäära kahanemisega nullilähedaseks. Ent ilmselt peavad järgmistel kuudel hoiupõrsa kallale minema ka eestlased.
Majanduslangus hingab kuklasse
Kuigi aasta algas Eesti majanduses pigem hästi, huvitab kõiki mõistagi, mis saab edasi. Kahjuks tuleb tõdeda, et esimese kvartali majanduskasv jäi suure tõenäosusega selle aasta kõrgeimaks ja edaspidi on oodata oluliselt teistsuguseid näitajaid. Majapidamiste osturalli ei kesta 20% inflatsiooni taustal lõputult ja valus kohtumine sügistalviste küttekuludega sunnib mitmed leibkonnad oma tarbimiskäitumist üle vaatama.