Panga asutamisest lihtsam oli hämmastaval kombel mõne aasta eest ka Eestist kogu Euroopas kehtiva krüptovaluuta litsentsi saamine. Aasta eest oli Eestis virtuaalvääringute teenusepakkuja tegevusluba ligi 400 ettevõttel. Seda oli rohkem kui ülejäänud Euroopa Liidus kokku. Jah, tõepoolest, te ei lugenud valesti.
Ja veel. Kui näiteks investeerimisfondidel pole lubatud oodatavat tulusust reklaamida, siis hoiu-laenuühistud ja krüptovaluutafirmad selliste piirangute alla ei kuulunud. Igaüks, kes on ajalehti lugenud või telesaateid vaadanud, on näinud nõrkemiseni reklaame, mis lubavad kaunilt patriootliku nimega ühistusse paigutatud rahale üheksa, 10, isegi 12 protsenti "intressi" aastas. Mitte null või 0,5 protsenti nagu päris pangad.
Pole üllatav, et mitmed neist on juba osutunud ehtsateks püramiidskeemideks, kus kogu ühistus otsuste langetamise ja järelevalve tegemise õigus on liikmeks astumisel sõlmitud lepinguga ära volitatud paarile juhile, kes kaasatud raha kas kõrge riskiga kiirlaenuärisse suunavad või lihtsalt oma ettevõtetele odavalt edasi laenavad.
Need juhtumid on kurvad. Enamasti vanemas eas inimesed on ilma jäänud kinnisvara müügist saadud tuludest või elu jooksul kogutud säästudest. Summad on kümnetes, isegi sadades tuhandetes eurodes. On näiteid muidu täitsa terastest, hästi toime tulevatest, haritud ja kogenud inimestest, kes siiski õnge on läinud, on näiteid neist, kes vaevu aru said, et nad raha üldse mitte panka ei pannud.
Kas riik peaks liikmete rahaga toimetavad ühistud ära keelama? Või lihtsalt tõdema, et igal ajal on kergeusklikud mingil viisil rahast lahti saanud ning kõigile lapsehoidjat mängida ei suuda keegi? Et igaüks ei saagi iseseisvalt säästmise ja rahaga hakkama?
Rahandusministeerium on välja töötamas rangemaid regulatsioone hoiu-laenuühistutele. Piirangud tulevad reklaamile, volitamisele, teatud mahtudest alates võivad ühistud minna sarnaselt pankadega finantsinspektsiooni järelevalve alla. Juba on lõppenud krüptovaluuta lubade lahtise käega väljaandmine ning ilmselt enamik neist tühistatakse.
Aga tegelikult oleks parem, kui taastuks normaalsus ja tavaline tähtajaline pangahoius teeniks inflatsiooniga võrreldavat või sellest veidi suuremat intressi.