T, 30.05.2023

JUHTKIRI ⟩ Niimoodi kaua rallit sõita ei saa ...

Põhjarannik
Facebook Twitter
Comments
Vaade Kohtla-Järve linnale.
Vaade Kohtla-Järve linnale. Foto: Peeter Lilleväli

Kui riik midagi ette ei võta, variseb elu väljaspool Tallinna ja Tartut kokku. Sellise sõnumi edastas pühapäeval ETV menukas saates "Hommik Anuga" Aivar Mäe.

Varem nii ansambli Vitamiin solisti kui Eesti Kontserdi ja rahvusooper Estonia direktorina tuntud Mäe on viimased pool aastat olnud ametis Põhja-Pärnumaa vallavanemana. Ta on kogenud, kui suured on käärid selle vahel, mida Tallinnas elust väljaspool seda arvatakse ja milline on tegelikkus.

Mäe jutu kinnituseks tulevad laviinina teated üha uute valdade ja linnade aina keerulisemast rahalisest seisust. Selle tagajärjeks on kohalike avalike asutuste sulgemised ja töötajate koondamised. Ehk sammud, mis lumepalliefektina kohalikku elu üha enam välja suretavad.

Ida-Virumaal on praegu keerulises seisus Kohtla-Järve linn, kes peab oma kulutusi kärpima miljonite võrra ja ütlema töökohti üles kultuuri-, spordi- ja haridusasutuste töötajatele. Aga ega teiselgi oluliselt lihtsam pole.

Muidugi saab mitmete omavalitsuste finantskriiside puhul teha etteheiteid omavalitsusjuhtidele, et nad on varem liiga uljalt investeerinud ja olnud liiga optimistlikud. Samas on enamik neist lähtunud siiski parimatest kavatsustest edendada kohalikku elu. Kahjuks ei ole aga see pidurdanud elanike väljarännet, sest paremad töökohad tõmbavad ikkagi paljusid inimesi pealinna poole.

Ühelt poolt kehtib põhimõte, et elada tuleb võimete kohaselt, ka linnade ja valdade kohta. Teisest küljest peab riigivõim kandma hoolt riigi ühtlase arengu eest. Seda lubas valjul häälel ka riigikogusse kandideerijate ühendkoor. Nüüd on aeg teha konkreetseid tegusid.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles