On küllalt riike, kus presidendil on suuremad õigused, aga see on iga riigi enda otsustada, milline riigikorraldus on.
Kuidas saate presidendina vähendada neid lõhesid, mis ühiskonnas praegu aina teravnevad?
See on aja märk, see ei ole ainult meil. Näeme ka mujal Euroopas polariseerumist igal teemal. See näitab tänapäeva maailmas tekkinud pingeid. Me saame väga palju igasugust informatsiooni, me ei suuda seda enam sorteerida − ei saa aru, mis on tõene, mis ei ole tõene. Igaühel on oma tõde. Keeruline on argumenteerida ja faktipõhiselt rääkida, et inimesed sellesse usuksid.
Eks see ole kombinatsioon mitmetest asjadest. Üldjuhul muutuvad inimesed äärmuslikuks, kui neil ei lähe hästi. Siis hakatakse vaatama, kes on süüdi, ja alati leitakse need, keda süüdistada. Meid ei aita, kui otsime vaid süüdlasi, peame otsima lahendusi.
Kas see on hariduse küsimus, et samal ajal levivad ühe enam ka kõikvõimalikud ebateadused?
Kindlasti. Aga ainult hariduse otsa vaadata ei saa. Me näeme maailmas palju haritud inimesi, kes väga mõistlikku juttu ei räägi ning on ka äärmuslikud. Siin on ka paljud sotsiaalsete ja teiste küsimuste koosmõjud.
Kuhu see lõpuks välja viib?
Me keegi ei taha, et see lõpeks mingi apokalüpsise või plahvatusega. Meil peab olema nii palju tarkust, et kuidagi maandada neid pingeid.
Kust see tuleb, et ka meie haritud inimeste seas on neid, kes seavad kahtluse alla tänapäevase meditsiini ja teiste teaduste saavutusi?
Raske öelda. Ega teadlaste maailm pole ka ilus ja ideaalne. Seal tegutsevad samasugused inimesed. Näiteks kui sa pole suutnud teadlasena soovitud karjääri teha, siis hakkadki oma nišši otsima ja leiad üles need, kes on sinu järgijad, ning oled oma loodud maailma liider.