Tõepoolest, Venemaa ei ole ootamatult meie kõrvale tekkinud. Vähemalt alates 2014. aastast on Eesti oma kaitsevõimet järjekindlalt parandanud, idanaabri vastu heidutust ehitanud. Enam ei arva juba aastaid keegi, et meie tulevikustsenaariumiks saaks olla sild ida ja lääne vahel. Pigem võiks selle stsenaariumi nimi kirjutamata konsensuse alusel olla "Põhjamaine NATOsse kuuluv Iisrael".
Nagu Venemaa pole ootamatult tekkinud, ootamatult ta ei kao ja rahumeelseks liberaalseks valgustatud demokraatiaks ka ei muutu. Kas me jäämegi peaministri suu läbi pidevalt hoiatama mõne aasta pärast ähvardava sõja eest?
Üllatavalt ei pea valitsuses retoorikat "piiririik, kuid mitte rinderiik" peaministrist palju kaugemalt otsima.
Nädala eest kirjutas Kallase erakonnakaaslane kaitseminister Hanno Pevkur Õhtulehes nii: "Kuulen ikka ja jälle, et ühiskonnas on kasvamas hirm võimalikust sõjalisest konfliktist. Mõistan nende juttude tagapõhja, ent lubage kinnitada, et Eesti on kaitstud ning me kaitsevõime pole kunagi olnud nii tugev kui praegu. /.../ Saan ka ettevõtjatele kinnitada, et Lõuna-Korea või Iisraeli näitel on keerulised naabrid, tugev kaitsevõime ja atraktiivne investeerimiskeskkond võimalikud." Samas loetles Pevkur HIMARSi, keskmaa õhutõrjet, uusi soomukeid, laevatõrjerakette ja muudki, mida Eestil pole varem olnud, ja lisas, et oleme viimase paari aastaga laskemoona investeerinud kaks korda rohkem kui eelneval taasiseseisvusajal kokku.
Võimalik, et riigikaitsesse tuleb veel raha panna, laenata miljardeid ja osta kõik need relvad, mida me Ukrainas nähtava põhjal otsustades võiksime vajada. Sõna otseses mõttes selleks, et süda oleks rahulik − neil inimestel, kes öösel magada ei saa, ja välisinvestoritel, kes kuidagi ei suuda ära otsustada, kas Eestis on nende vara ikka kolme kuni viie aasta perspektiivis kaitstud.
President ja peaminister saavad siis igal aastavahetusel ja igas intervjuus välismaa ajalehele öelda, et me ei karda kedagi, sest vajaduse korral lööme vastu purustava jõuga.