JAANUS PURGA Põlevkivisektoris ei kao märkimisväärselt töökohti

Jaanus Purga
Copy
Jaanus Purga, valitsuse esindaja Ida-Virumaal
Jaanus Purga, valitsuse esindaja Ida-Virumaal Foto: Matti Kämärä / Põhjarannik

Päris laialt on levinud müüt, et õiglase ülemineku käigus saabub häda Ida-Viru õuele − põlevkiviga seotud tuhanded töökohad ning suur tulu riigile kaovad ning asemele ei tule mitte midagi või tuleb nii natuke, et ikka on käes suur häda. Seda müüti levitatakse ja kultiveeritakse erinevatel põhjustel nii maakonnas kui ka üle terve Eesti.

Põhjused on sealjuures erinevad: kes tahab lõigata poliitilist profiiti pealinnas, kes tahab välja pressida paremaid tingimusi oma majandustegevusele, kes tahab lihtsalt kuidagi välja paista. Huvitaval kombel jätkub peaaegu alati tänulikke kuulajaid ja kaasa noogutajaid, kes tihtipeale ei vaevu kuuldut tegelikkusega konteksti panema.

Tõsi on see, et põlevkivisektoris on suuremad muutused ammu-ammu toimunud. Kui eelmise sajandi lõpul võis töötajate arvu põlevkivi kaevandamisel, elektri- ja õlitootmisel lugeda kümnetes tuhandetes ning see moodustas maakonna tööealiste arvust märkimisväärse osakaalu, siis praegu töötab Ida-Viru 74 000 tööealisest elanikust otseselt põlevkivisektoris ca 4600, see on alla 7%.

Tagasi üles