Saada vihje

JUHTKIRI Poliitika ja kool

Copy
Eduard Odinetsi portree.
Eduard Odinetsi portree. Foto: Peeter Lilleväli

Poliitika tungimine haridusasutustesse on aktuaalne teema olnud juba aastaid, eriti kohalike omavalitsuste valimiste kontekstis. Oleme me ju näinud, kuidas koolijuhte on püütud politiseerida, tauninud seda, kui haridusasutustesse ilmuvad kohalike võimukandjate reklaammaterjalid jne.

Tänases lehes on lugu sellest, kuidas Kohtla-Järve ja Ida-Virumaa tuntud poliitiku portreede näitus on üles pandud Ahtme kunstide koolis. Need pildid on sündinud suurema projekti raames, mille eestvõtjaks on Eesti kunstikoolide liit ja kus eri piirkondade lapsed on joonistanud riigikogu liikmeid ning näitus on parlamendis üleval. Ent kui selle järelkajana on sündinud munitsipaalkunstikooli ruumes kohaliku linnajuhi portreedest näitus 8 kuud enne kohalikke valimisi, muutub kontekst, mis annab võimaluse poliitilistel oponentidel rünnata nii kooli kui ka konkreetset poliitikut.

Poliitika koolides on alati olnud tundlik teema ja piirid, mida ei tohi ületada, sageli vaieldavad. Eelmisteks kohalikeks valimisteks töötati õiguskantsleri eestvõttel välja ka soovitused, kuidas valimiste ja poliitika kontekstis koolides käituda. See on aktuaalne seda enam, et nüüd on kohalikel valimistel valimisõigus noortel alates 16. eluaastast.

Nendes soovitustes on üks väga oluline punkt: valimiste eel tuleb valimisteemade käsitlemisel õppeasutustes lähtuda heast maitsest ja tervest mõistusest. Kui seda soovitust järgida, siis meie arvates lähevad paljud asjad iseenesest paika.

Tagasi üles