Piimatootjate raske aeg

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy

Ida-Virumaa piimatootjad ei maini raskustest rääkides Venemaa poolt Euroopa Liidu riikidele kehtestatud toiduembargot, nimetades põhivaenlasteks pigem kehtestatud piimakvoote ning toetuste kadumist. Ent selge on see, et piimatooted olid Eesti toiduainetööstuse peamisi ekspordiartikleid idaturule ja kusagile peab selle ülejäänud piima panema. Kuigi poes pole me piima hinna langust näinud, kurdavad tootjad kokkuostuhindade langust juba mõnda aega.

Praegu on paljudel piimatootjatel veel veidi armuaega oodata ja loota, et olukord muutub. Vaadates Euroopa-Liidu ja Venemaa aina teravamaks minevaid suhteid, pole Vene turu taastumine ilmselt niipea võimalik. Meie ministrid on teinud visiite küll Aasiasse, et uurida sealsete suurte turgude võimalusi, ent raske uskuda, et meie piimajõed juba varsti Hiinasse või Jaapanisse saavad liikuma hakata. Enne tahavad need riigid kontrollida, kas meie tootjate kaup ikka nende standarditele vastab.

Piimatootmise järsk suurendamine siis, kui jälle kusagil uued turud avanevad, pole võimalik − see protsess võtab aega. Nii ongi lähemad kuud paljudele tootjatele otsustavad. Aga riik ja ka Euroopa Liit peavad kahtlemata andma oma panuse põllumajandustootjate toetamises praegusel ajal. Sest see pole õige ega õiglane, et poliitikud võtavad riikide nimel vastu otsuseid, mille arved peavad täies ulatuses tasuma põllumehed ja toidutootjad.

Tagasi üles