Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Kuidas on seotud reha ja õpetajate rahvatantsufestival?

Viljandi Paalalinna kooli õpetajate naisrühm on osalenud kõikidel õpetajate üle-eestilistel rahvatantsufestivalidel. FOTO: Peeter Lilleväli

Mida teevad õpetajad, kui nad parajasti ei paranda vihikuid? Valmistuvad tundideks. Aga mida teevad õpetajad, kui nad parajasti ei paranda vihikuid, ei anna tunde ega valmistu tundideks?

Laupäeval kogunes Jõhvi kontserdimajja ligi 300 õpetajat üle Eesti, et pidada maha järjekordne õpetajate tantsufestival, sedapuhku juba 17.

Nii et siis mida teevad õpetajad, kui nad parajasti ei paranda vihikuid, ei anna tunde ega valmistu tundideks?

Nad tantsivad!

Urve Kilgi algatus

Õpetajate tantsufestivali traditsioonile pani nurgakivi üks eesti rahvatantsu kullaterasid Ida-Virumaal − Urve Kilk, kes oli esimese, 1998. aastal Kohtla-Järvel toimunud festivali algataja.

"Õpetajaid on ikka Eestis maa soolaks peetud. Seda austavat ülesannet ei anta talle aga siis, kui ta piirdub pelgalt ainult oma aine õpetamisega koolitunnis, vaid juhul, kui ta suudab endast rohkem anda: käib laulmas, tantsimas, juhatab näiteringi, orkestrit, ansamblit, koori või tantsurühma," kirjutab Kilk õpetajate tantsufestivalide kroonikaraamatus. "Ka tantsivad õpetajad on väärt, et kord aastas välja tulla oma kodukooli seinte vahelt, et näidata oma kunsti teistele omasugustele, saada osa kolleegide esinemislustist ning ühiselt pidutsedes välja elada koolitööga kogunenud pinged."

Ka 10. festival toimus Kohtla-Järvel. Pärast seda on kokku saadud Viimsis, Kadrinas, Pärnus, Tartus, Valgas ja Väike-Maarjas. Ida-Virumaal võõrustati rahvatantsu harrastavaid õpetajaid seega kolmandat korda.

Ja olgu ka kohe ära öeldud, et see pidu läks korda!

"Naised ja veel õpetajad!"

23st Jõhvi suurel laval üles astunud rühmast on Viljandi Paalalinna kooli õpetajate naisrühm Kelluke ainus, kes kõigil 17 festivalil osalenud. Üle veerandsaja aasta kestnud rühma juhendajaks on Maie Tammemäe − 71aastane tantsuõpetaja, kelle energia on imekspandav. Peale õpetajate rühma juhendab ta veel kaheksat rühma!

"Püha püss! Naised ja veel õpetajad!" meenutab Tammemäe oma esimest reaktsiooni, kui teda kutsuti Kellukese esimesi samme seadma. Laste tantsurühmade õpetajana nõustus ta seda vankrit vedama, kuni leitakse parem ja sobivam.

Aga aeg näitas, et see parem ja sobivam ongi ta ise.

Kuidas tantsimine õpetajatele mõjub? Tammemäe sõnul teeb see nendega imet: proovi tullaks väsinud nägudega, kuid lahkutakse sealt... "Minu käest on küsitud, et mis pagana naistekamp see on, kes tuleb õhtul nii lustakas meeleolus bussi peale," muheleb ta.

"Tants toob naeru välja," ütleb Tammemäe, soovitades tantsuravi kõigile.

Kuid kõiki haavu tantsuga ei plaasterda, tõdeb ta. Mullu sügisel koolitulistamises hukkunud saksa keele õpetajale Ene Sarapile jäi Väike-Maarjas peetud 16. õpetajate tantsufestival viimaseks. "Jah, must vari on meie kohal," ütleb Tammemäe nukralt, "ja ma ei tea, kas sellisest ülekohtust on üldse võimalik sisimas üle saada."

Tamsalu on järgmine

Üle Eesti Jõhvi kokku tulnud õpetajate seas kasutati ka võimalust saada Ida-Virumaaga paremini tuttavaks. Paalalinna kooli õpetajad käisid näiteks Kukruse polaarmõisas. "Ega me ei kujutanud seal keskmaal ette, mis see polaarmõis veel olla võiks," märgib Tammemäe, jäädes külaskäiguga väga rahule. "Nii mõnigi õpetaja ütles, et plaanib lastega sinna tagasi minna. Väga põnev koht!"

Ainult kiidusõnu jagus õpetajate tantsufestivali veteranidel ka festivali korraldajate aadressil. "Me jäime väga rahule, oi-oi kui rahule!" kostab Tammemäe Paalalinna kooli õpetajate nimel, avaldades eraldi kiitust Jõhvi gümnaasiumi huvijuhile Liivi Jõemetsale, kellel lasus ürituse korraldamise põhiraskus.

Mis on teinud õpetajate üle-eestilise tantsufestivali sedavõrd elujõuliseks, et mõned aastad veel ja ongi põhjust taas juubelit tähistada? On ju ennegi nurgakive pandud lootuses, et ühest üritusest kasvab välja pikaajaline traditsioon, aga alati pole nii läinud.

Urve Kilk pakub välja kaks asja, mis on tema meelest kestmisele kaasa aidanud: see, et festival toimub rännukorras Eestimaa eri paikades, ja et festivalil ei võistelda.

Aga see reha ikkagi − kuidas on reha seotud õpetajate rahvatantsufestivaliga?

Reha on õpetajate kui hariduspõlluharijate tantsufestivali teatepulk, mille Jõhvi laupäeval Tamsalule kui 18. festivali korraldajale üle andis.

Ja et kõik oleks nii, nagu ütles kuulus vene klassik Anton Pavlovitš Tšehhov, et kui laval on reha, peab seda ka kasutama, lõpetas Jõhvi gümnaasiumi õpetajate segarühm Kuremari festivali kontserdikava Voldemar Berelkovski seatud tantsuga "Põllunaiste polka".

Ah et Tšehhov ei öelnudki seda reha kohta?

Tagasi üles
Back