JUHTKIRI Valimiste pidurdav mõju

Põhjarannik
Copy
Lüganuse koolis on traditsiooniks saanud pidada folklooripidu.
Lüganuse koolis on traditsiooniks saanud pidada folklooripidu. Foto: Peeter Lilleväli / Põhjarannik

Lüganuse vald on Ida-Virumaal erandlik oma koolivõrgu poolest. Pärast 2017. aasta haldusreformi sai uus ühinenud omavalitsus üleöö viie üldhariduskooli pidajaks. Seda on 8600 elanikuga valla jaoks ilmselgelt liiga palju. Koolivõrgu korrastamist käsitlenud analüüs soovitas vallal jätta alles vaid üks põhikool.  

Kuigi Lüganuse valla haridusmaastik on suhteliselt erandlik maakonnas, pole õpilaste arvu vähenemisest tingitud koolireform ju teistestki omavalitsustest mööda läinud. Riigigümnaasiumide ehitamine Jõhvi ja Kohtla-Järvele on kõik teised gümnaasiumid kinni pannud, samasugune stsenaarium võib oodata Narvat. Iisaku gümnaasiumi kohal on küsimärk püsinud aastaid. 

2017. aastal haldusreformi käigus Ida-Virumaalt lahkunud ja Mustveega ühinemist eelistanud Avinurmeski keevad praegu hariduskired, sest Mustvee tahab sealgi gümnaasiumi kinni panna, Avinurme rahvas on sellele vastu ja tahab ühineda hoopis Lääne-Virumaa Vinni vallaga. 

Kui nüüd Lüganuse juurde tagasi tulla, siis sealne vallavalitsus toibub alles "verisest" võitlusest Kiviõli koolirahva ja kogukonnaga direktori kangutamise loos. Kindlasti on see üks tegur, miks ei julgeta praegu kardinaalseid samme astuda. Liiatigi, et kohalike valimisteni on jäänud vaid poolteist aastat. Ka teistes väiksemates omavalitsustes ei julgeta ilmselt valimiste tõttu niipea tõsisemat reformi käivitada. Aga aastast 2022 võib meie koolides suuremaid muudatusi oodata.   

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles