Reformierakonna esindajate väited, justkui puuduks riigil piirkonda uute töökohtade loomise plaan, ei vasta tõele. Rahandusministeeriumi eestvedamisel moodustatakse Ida-Virumaa õiglase ülemineku protsessi juhtkomisjon. Komisjoni ülesanneteks on muu hulgas ELi õiglase ülemineku fondi rakendamist puudutavate ettepanekute tegemine ning seisukohtade andmine rakenduskavade kohta.
Lisaks ministeeriumide esindajatele hakkavad komisjoni koosseisu kuuluma riigikogu Ida-Virumaa toetusrühma, Ida-Virumaa omavalitsuste liidu, SA Ida-Virumaa Ettevõtluskeskus ning SA Ida-Virumaa Tööstusalade Arendus esindajad. Nimetatud Ida-Virumaa organisatsioonid on kaasatud protsessi, sest esiteks tunnevad nad regiooni eripärasid ja vajadusi, teisalt näevad nad regiooni väljakutseid ka seestpoolt. Kohalike organisatsioonide kaasamine meetmete väljatöötamise esimesse etappi annab võimaluse arutada detailselt läbi regiooni reaalsed vajadused ja planeerida maksimaalse täpsusega pikaajalised toetusmeetmed.
Need õiglase ülemineku meetmed peavad tagama ka uute töökohtade loomist väljaspool põlevkivisektorit, mis vähendab mõnel määral regiooni sõltuvust põlevkivist. Hiljuti saime teada, et EL suurendab õiglase ülemineku fondi mahtu 7,5 miljardilt eurolt 40 miljardini. Eesti peaks sellest saama jooksevhindades umbes 804 miljonit eurot.
Praegu on kõige mõttekam säilitada põlevkivitööstus ning jõuliselt arendada paralleelselt teisi sektoreid. Jutud kiirest loobumisest põlevkivist on võimalikud ainult siis, kui on olemas reaalne alternatiiv nii primaarelektrienergia tootmisel kui ka piirkonna töökohtade näol.
COVID-19 põhjustatud kriis tuletas meile kõigile veel kord meelde, et kuigi ELis on liikmesriigid paljudes küsimustes solidaarsed ja teistega arvestavad, siis kriisiaegadel peab iga riik pakkuma turvatunnet eelkõige oma rahvale, olgu selleks siis tervishoiu või energeetika valdkond.