Vägivallal on kahjuks korduv ja süvenev iseloom: suhte alguses esinevale kontrollivale käitumisele võib järgneda üha tõsisem vägivald, näiteks ähvardamine, eraldamine, majanduslik, seksuaalne või füüsiline vägivald, millest ohver ei oska enam iseseisvalt välja tulla.
Kui romantilise suhte alguses lubab üks osapool endale manipuleerivat, kontrollivat käitumist, solvab või alandab, siis on õige hetk teadvustada, et suhe ei ole turvaline ning suure tõenäosusega muutub vägivald tulevikus aina intensiivsemaks. Seetõttu on eriti oluline vägivallale piir panna esimeste märkide ilmnedes. On oluline vägivald ära tunda ja suhe katkestada või vägivallale tunnistajaks olles aidata lähedasel vägivaldset suhet ära tunda ning sellest lahkuda või abi küsida.
Ka sõprussuhted peavad olema turvalised
Külalistundidest selgus, et noortele on paraku oluline probleem ka koolikiusamine. Koolikiusamise lahendamiseks tuleb pöörudada turvalise täiskasvanu poole, keda õpilane usaldab: koolipsühholoog, sotsiaalpedagoog, kooli juhtkond, õpetaja, lapsevanem.
Kui noor ei oska kiusamisele ise piiri panna ega julge täiskasvanutelt abi küsida, võib helistada lasteabitelefonil 116 111, kus teda kuulatakse ja aidatakse. Seda võivad teha ka kiusu tunnistajad, kes ise sekkuda ei julge. Kõne lasteabitelefonil on helistajale tasuta. Nõu saab küsida nii eesti, vene kui ka inglise keeles. Kui helistada ei soovita, saab abi küsida ka veebivestluse aknas kodulehel www.lasteabi.ee või e-kirja teel.
Kindlasti on koolikiusamise lahendamisel oluline roll õpetajatel, kes peaksid kiusamist nähes kohe sekkuma. Kool saab appi kutsuda ka sotsiaalkindlustusameti taastava õiguse spetsialistid, et konflikte lahendada.