Kui tuumaenergiaga pole ohutusprobleeme, miks siis ikkagi tuumajaamu suletakse?
Tuumajaamade sulgemiste põhjused jagunevad üldjoontes majanduslikeks, poliitilisteks ja tehnilisteks. Saksamaa sulges ja Belgia plaanib sulgeda stabiilselt ja ohutult toimivad jaamad kindlasti poliitilistel põhjustel. Kohalikud rohelised erakonnad lihtsalt soovisid nii.
Rootsi sulges kunagi Barsebäcki jaama poliitilistel kaalutlustel. Taani soovis nii. Ka Ringhalsi 1. ja 2. reaktori sulgemiseni Rootsis viisid kaudselt poliitilised otsused, mis põhjustasid majandusliku konkurentsivõime languse. Esiteks olid riiklikult subsideeritud taastuvenergia tõttu elektri turuhinnad langenud niivõrd madalale, et paljudel tootmistoetusi mitte saavatel tootjatel oli raske ja investeeringud jäeti tegemata. Teiseks kehtis Rootsis ka nn 25% omahinna suurune tuumamaks, mida tööstus tasus ligi 500 miljoni euro mahus aastas. Seega mõned reaktorid suletigi. Praeguseks on Rootsi valitsus selle maksu tühistanud, öeldes, et tuumaenergial on oluline roll 100% taastuvenergiale üleminekul. Jaamade sulgemised on toetanud ka elektri turuhinna jõulist tõusu.
USAs on tuumajaamade konkurentsivõimet vähendanud suures koguses saada olev odav kildagaas ning puuduv CO2 maks − loodud on turusituatsioon, kus fossiilidega ei suuda konkureerida naljalt ükski puhas elektritootmise viis.
Tuumajaamade tehniliste sulgemiste taga on kas jaamade täitunud ja pikk eluiga või karmistunud nõuete rakendamine oluliselt varem ehitatud tuumajaamadele − kui need investeeringud on jaama oodatavat järelejäänud eluiga arvestades liiga kallid, siis ei tasu uuendusi teha. Näiteks Oyster Creeki jaam USAs suleti, sest uued veekasutusnõuded keelasid merest jahutusvee võtmise. Vaja oleks olnud jahutustorne ehitada, aga jaam oli 48 aastat vana ning järele jäänud eluea jooksul ei oleks investeeringut tagasi teenitud.
Euroopa Liidus on vähe riike, kes plaanivad tuumaenergiast täielikult loobuda. Umbes pooled ELi liikmesriigid plaanivad kas jätkata olemasolevate reaktorite kasutamist või uute juurde ehitamist.
Elektri tootmine on ettevõtlus. Olgu generaatori ringiajaja tuul, tuumaenergia või põleva kivi kuumus, eeldab jätkusuutlik ettevõtmine majanduslikku elujõudu. Tänapäeva vabas maailmas ei ole võimalik pakkuda teenuseid, ilma et vajalikud kulud saaks kaetud, töötajad tasustatud ja investeeringud tehtud. Nii on ka avatud elektrituru ülesanne tagada energiasüsteemi toimepidevus, parima hinnaga, igal ajahetkel.