On selge, et üksnes õiglase ülemineku kava rahast Ida-Virumaa tuleviku kindlustamiseks ei piisa. Venemaa huvi on meid lõhestada. Mitte ainult Euroopa riikide ühtsust, ka meie ühiskonda. Kinnitan täna siin, piirilinnas, et seda ei tohi juhtuda.
Meil on ühine tulevik ja ühine julgeolek. Ühiskonna sidususe ja kohalike noorte konkurentsivõime suurendamiseks kiirendame eestikeelse hariduse arengut Ida-Virumaal. Sellele aitavad kaasa nii juba tegutsevad kui järgmisel õppeaastal avatavad riigigümnaasiumid Kohtla-Järvel ja Narvas kui ka praeguse valitsuse käivitatud üleminek eestikeelsele õppele põhikoolis ja lasteaias. Nimetamata ei saa jätta ka õpetajate palgatõusu, mis kasvab märkimisväärselt just Ida-Virumaal. Võimalus maksta maakonna koolides eesti keeles õpetavatele õpetajatele poolteisekordset tasu ehk ligi 3000 eurot kuus muudab Ida-Virumaa õpetajad kõrgepalgalisteks spetsialistideks ning suurendab kindlasti ka eestikeelsete õpetajate soovi oma tööelu just Ida-Virumaaga siduda.
Kuigi Eestis on õiglase ülemineku raha ette nähtud konkreetselt Ida-Virumaa jaoks, ei ole Ida-Virumaa sugugi ainus piirkond, mida õiglane üleminek ja sellega kaasnev harjumuspärase mõtteviisi muutmine puudutab. Seda peab tegema nii Eesti tervikuna kui kogu Euroopa Liit ja võib öelda, et ka kogu vaba maailm.
Putin loodab, et kõrged elektrihinnad ja hirmutamine võtavad demokraatlikult maailmalt soovi ning raha Ukrainat toetada nii sõjaliselt, majanduslikult kui poliitiliselt. Et jääda oma põhimõtetele truuks ja võimalikult suurel määral halvata Venemaa sõjamasin, peame tegema muutusi, õppima energiat kokku hoidma, arendama kiiremas tempos taastuvenergiat ja pakkuma kõrgete energiahindade leevenduseks inimestele tuge. Äsja arutasime Euroopa Liidu mitteametlikul ülemkogul Prahas kõrgete gaasihindade täiendavaid leevendusmeetmeid. Euroopa Komisjon esitab uued ettepanekud juba peatselt.
Läänemere riigid teevad ka piirkondlikul tasemel tihedat koostööd, et kindlustada oma energiajulgeolek ja varustuskindlus ning saavutada kliimaeesmärgid. Leppisime kokku Läänemere tuuleenergiavõimsuse seitsmekordses suurendamises 2030. aastaks.
Peame üheskoos kinni haarama võimalustest, mida praegused globaalsed kriisid meile pakuvad, et väljuda nendest tugevama, rohelisema ja konkurentsivõimelisemana.
Kaja Kallase kõne Narvas Eesti õiglase ülemineku kava käivitamise puhul 10. oktoobril.