Eelmiste valimistega läkski nii, et mitu aastat tegelesid poliitikud küsimusega, milleks keegi ette valmistuda ei osanud. See oli koroona ning kokkuvõttes sündis hulk vigu. Aga neid tegid veel väga paljud Euroopa riigid ja koroona tuli tõesti kõigile ootamatult.
Samas tuli parlamendil ja valitsusel kiiresti võtta seisukoht mitmes energia- ja kliimapoliitika asjas, mis ootamatult tulla ei saanud, aga milleks jäi valijatelt mandaat küsimata ja tegelikult ka arutelu pidamata. Eredamad näited on raskeks osutunud valikud metsanduse, maakasutuse, olemasoleva CO2 kvoodikaubanduse ning selle laiendamise ja Euroopa kliimapoliitika kui terviku vallas, kus poliitikud osutusid korduvalt ametnike ja Euroopa Komisjoni järel lohisejateks.
Uus poliitikute põlvkond on õppinud energiast üldsõnalistes poliitkorrektsetes loosungites rääkima. Tark oleks mitte oodata, kuni tegelikult tarbijate valikulise voolust ilmajätmiseni jõuame.
Enam kui pooled parlamendierakonnad on sellest veidi õppinud ja oma platvormidesse kliimaseaduse nime all teema nüüd sisse kirjutanud. Üldõnaline lubadus ei lahenda samas eriti midagi, sest kliimaseaduse mõte on neil kõigil lahti seletamata. Sellele juhtis tähelepanu isegi õiguskantsler, kes pidi erakondadele kordama lihtsat tõsiasja, et Eestis saab makse ja vabaduste piiranguid kehtestada seadusega, ainult seadusega, sõltumata asjaolust, kas maksukohustus tekib tasu või kvoodi sildi all.
Samamoodi on just õige aeg enne riigikogu valimisi selgeks teha, kes erakondadest on ühel või teisel seisukohal uute energiatootmise võimsuste rajamises. Selgust on vaja alates küsimusest, kas Eesti peaks üldse olema iseseisvalt võimeline oma elektrivajadust katma, lisaks veel plaanid mittejuhitavate, nagu tuule- ja päikesejaamade, ja juhitavate, nagu põlevkivi-, biomassi-, gaasi- ja tuumaelektrijaamade rajamises. Kui kümne aasta eest oli neis küsimustes konkreetsust palju, siis uus poliitikute põlvkond on õppinud energiast üldsõnalistes poliitkorrektsetes loosungites rääkima. Tark oleks mitte oodata, kuni tegelikult tarbijate valikulise voolust ilmajätmiseni jõuame.