Tõesti, ilmselt poleks mitte ainult ajakirjanikel, vaid ka Ansipi poliitilistel vastastel tema pikast peaministriperioodist midagi selle vastu, kui valitsuse juht oleks taas keegi, kes vastab küsimustele küll tüütavalt pikalt, aga reeglina sisuliselt ja amatöörlust ei salli.
Kirjutan neid ridu neljapäeva õhtul, kaks päeva pärast seda, kui praegune peaminister ja Reformierakonna esimees Kaja Kallas teatas, et järgmise aasta riigieelarve on valitsuses kokku lepitud. Paraku ei tea mina ega ka keegi teine väljaspool valitsuse tuumikut ja kitsast rahandusministeeriumi ametnike ringi, kui suured on siis selle kokku lepitud riigieelarve tulud ja kulud, rääkimata detailidest. Kolmapäeva õhtul − istuge nüüd, kui te äkki seisate, ja võtke lauaservast kinni − ei teadnud neid põhinäitajaid ka rahandusminister, samuti Reformierakonda esindav Mart Võrklaev, kui uskuda, mida ta ERRi ajakirjanikule ütles. Aga see on usutav.
Täiesti usutav kogu eelnenud 2024. aasta riigieelarve menetlemise kontekstis. Mäletatavasti ei lubanud ükski Reformierakonna kandidaat enne märtsis toimunud riigikogu valimisi makse tõsta, rääkimata tulumaksu, käibemaksu ja aktsiiside tõstmisest ühekorraga. Aga kohe pärast valmisi, koalitsioonilepingu kirjutamisel selgus, et maksude enneolematuks tõstmiseks läheb ning sellega on nii kiire, et riigikogus tuleb maksuseadused läbi suruda neid äsja ametisse astunud valitsuse usaldushääletustega sidudes.
Kunagi varem pole ükski valitsus teinud eelarvet niimoodi käkerdades ja ilma igasuguse nähtava suurema eesmärgita.
Siis saabus jaanipäev ja koalitsioon sai puhkused välja võtta. Rahandusminister Võrklaev andis suveks igale valitsuse liikmele palve leida oma ministeeriumi tegevustes kokkuhoiukohti, mis siis augusti alguseks oleks pidanud laual olema ja kokku 50 miljonit eurot moodustama. Aga läks teisiti. Ministrid leidsid kamba peale, sõltuvalt info allikast, kas 23 või 26 miljonit eurot kokkuhoidu, sellestki osa üsna ebareaalsete valikutena nagu USAs Eesti konsulaatide sulgemine. Täpselt ei tea, sest ettepanekute koondtabel sai kohe punase salastamistempli peale.